За никого вече не е тайна, че "модите" сред децата и младежите най-често тръгват от социалните мрежи. TikTok пък е платформата с най-малко контрол над съдържанието и, съответно, именно там се раждат най-опасните тенденции.
Такава е SkinnyTok - хаштаг, с който се промоутира екстремна слабост сред момичета и млади жени, или пък се коментират злонамерено недостатъчно слабите. Алгоритъмът на мрежата пък успява да показва това съдържание на най-уязвимите сред тях.
Така смята френската министърка на дигиталните медии Клара Шапаз, която е докладвала за опасния хаштаг както контролиращите органи във Франция, така и тези в Европейския съюз.

Източник: iStock
Социалните мрежи имат отговорност към съдържанието, което промоутират
"Видеоклиповете, насърчаващи изключителна слабост, са отвратителни и абсолютно неприемливи", коментира тя пред Guardian. "Дигиталните инструменти са чудесни по отношение на напредъка и свободата, но неправилно използвани, те могат да разбиват живота. Социалните мрежи не трябва да бягат от отговорност."
Миналия месец Франция одобри създаването на парламентарна комисия, която да изследва психологическите ефекти, които има TikTok върху деца и подрастващи. Дали страната ще стане поредната, която ще забрани социалната мрежа подобно на Албания?

Източник: iStock
Анорексията засяга основно млади хора
От 2015 г. във Франция подтикването към анорексия се наказва с глоби до 10 хил. евро и до една година затвор. Болестта засяга 40 хил. човека в страната, като над 90% от тях са подрастващи.