Видеоигрите са един от най-разпространените начини на застояване и мнозина родители на запалени геймъри изпадат в ужас, щом чуят за тях. Донякъде са прави, но не съвсем.
Всъщност, според ново проучване, онези от нас, които почти не изпускат джойстика, са по-добри в усвояването на нови знания и умения, както и в адаптирането към нови ситуации в движение.
Като изключим потенциалните ползи за мозъка, вредата от заседналия начин на живот, към който предразполагат този вид забавления, остава сериозен проблем и няма учен, който да не го отчита.
Източник: iStock
Експертите обаче успяват да открият златната среда - как да продължим с любимото си занимание и в същото време да постигнем ефекта от упражненията във фитнеса.
Решението идва от изследователи от Университета в Бат, които горещо препоръчват да наблегнем на активните видеоигри, които карат играчите да се изправят и да се раздвижат, за да отбележат точка в тяхна полза. Такава е Kinect Adventures на Xbox, например.
Резултатите от изследванията сочат, че ползите за здравето от този тип активни занимания са доста сходни с тези от по-традиционните форми на тренировки, като бягането по пътека във фитнес залата.
Източник: iStock
Измерванията на сърдечната честота, кръвното налягане, ефективността на консумацията на кислород и ендотелната функция (считани за маркер на течливостта на кръвта) са почти същите. Отчитат и спадане на нивата на кръвната захар, което прави видеоигрите подходящи и за страдащите от диабет тип 1.
Но най-съществената разлика в показателите от двата вида раздвижване е в полза на видеоигрите. За разлика от класическите упражнения в спортната зала, те стимулират участниците да дадат най-доброто от себе си, при това за по-дълъг период от време. Защото все пак става въпрос за състезание, уточняват още от Eat This, Not That!.