Често хората обвиняват инфлацията и високите наеми и цени на имотите за затрудненото си финансово положение. И въпреки че тези фактори няма как да не дадат своето отражение, ние самите носим по-голямата отговорност и имаме повече контрол върху финансите и разходите си, отколкото си мислим.

4 начина да не пазаруваме неща, от които нямаме нужда

4 начина да не пазаруваме неща, от които нямаме нужда

Или не можем да си позволим

Както във всеки друг аспект от живота ни, така и при разпределянето на финансите лошите навици може да се окажат препъникамък. Ето осем вредни финансови навика, които ни пречат да спестяваме, вероятно дори без да го осъзнаваме.

Купуваме повече, защото е евтино

Независимо за какви стоки става дума, когато са на промоция човек има склонността да купува в по-голямо количество. Може и да си мислим, че така ще излезе по-изгодно, но е добре да внимаваме, защото е лесно да се увлечем и в крайна сметка да похарчим повече от предвиденото.

Снимка 700778

Източник: iStock

Харчим повече, защото печелим повече

По същата логика, когато получим повишение може да се отпуснем и да започнем да купуваме и харчим повече. С повече пари е по-лесно да повишим стандарта си на живот, но това отново е свързано с разходи, които ни пречат да спестяваме.

Харчим за непрактични и ненужни неща

Да купуваме дрехи или предмети за дома, само защото в някакъв бъдещ момент може да имаме повод да облечем или използваме, е неразумно. По този начин се оказваме с куп непрактични и ненужни покупки, за които хем сме дали пари, хем накрая просто запълват пространство.

Приоритизираме покупки за моментно удоволствие

Всеки има нужда понякога да се поглези, но е важно да се научим да казваме "не" и спазваме някакви граници. А особено когато става въпрос за нещо по-скъпо, е добра идея да отложим купуването му. Така ще имаме време да обмислим дали наистина го искаме или желанието е било просто импулсивно.

Купуваме на намаления

Тук става въпрос за онези моменти, в които ни попада намаление и решаваме веднага да се възползваме. Може и да си мислим, че сме уловили някоя изгодна сделка и сме спестили, а всъщност накрая се оказва, че сме похарчили пари, които изобщо не сме предвиждали да харчим. Купуването на каквото и да било, просто защото е на намалена цена, със сигурност не ни помага да спестяваме.

Снимка 700779

Източник: iStock

Харчим при всяка възможност

Този навик е свързан и с навика да се съгласяваме на всяка една възможност за излизания, почивки и друг вид социални събития. Добре е да обмисляме какво включваме в плановете си и да го съобразяваме с финансовите си възможности и цели. Важно е да намерим баланс и да можем да отказваме покани за неща, които не можем да си позволим за момента.

Използваме дебитната и кредитната карта лекомислено

Плащането с карта и все по-предпочитан метод в сравнение с парите в брой. Наистина е по-лесно, но в същото време предразполага и да харчим повече. По този начин е по-трудно да следим разходите, а и да си дадем сметка дали се придържаме към бюджета.

10 съвета за пазаруване, с които спестяваме пари

10 съвета за пазаруване, с които спестяваме пари

Ето какво е полезно да знаем

Разпределяме месечната си заплата грешно

При получаване на месечната заплата човек често бърза да плати за важни неща, като наема и сметките, а след това по приоритет следват храна и други наложителни разходи. Но това, което е също важно да направим при всяко постъпление на месечна заплата, е да заделим определена сума, която остава за спестявания или инвестиции.