Да мислиш творчески не е приоритет единствено на хората, които се занимават с изкуство или предприемачество. Тази способност може да ни е полезна във всякакви житейски ситуации - от работни задачи до всекидневни задължения.

Печене, медитация, креативност и защо готвенето на любими ястия е терапия

3 причини да готвим по-често

И въобще не става въпрос за засищане на глада

Хората с иновативна мисъл споделят някои общи навици, като съвсем неизненадващо доста от тях са се развили още през детството. Ето някои от тях.

Търсят възможности, а не статични решения

Статуквото е нещо, което креативните хора ненавиждат. Те винаги търсят алтернативи и нови възможности. Щастливи са да излязат от зоната си на комфорт и изпробват нови неща. Основното е, че не се боят от провала, защото той дава възможност за учене.

Снимка 685748

Източник: iStock

Те са мечтатели

От творческа гледна точка да бъде главата ти в облаците е нещо хубаво. Защото именно така се раждат идеите. Ако посвещаваме на тази дейност редовно част от времето си, можем да открием нови хоризонти извън дневната си рутина.

Време сред природата

Да, природата е решение почти за всичко, включително и за стимулиране на въображението. "Сред природата умът ни почива, отпуска се и се отказва от това да "отговаря на заплахите", казва когнитивният психолог Рут Ан Ачли. Така му остава време за творчески задачи.

Снимка 685749

Източник: iStock

Готови са винаги да учат

Да учиш нови неща докато си жив е една от характерните черти на креативните хора. Те са наясно, че формалното образование е едва началната точка на това, което можем да научим.

Посвещават време на медитация

Едва 10 минути медитация на ден увеличава способността ни да сме креативни, показва изследване на университета "Еразъм" в Ротердам. А най-важното в случая с осъзнатата почивка е да бъдем редовни в практикуването й, пишат CNBC.