Достатъчно е да се качим в метрото, за да забележим, че хората са развили почти болезнена зависимост от телефона си - по-вероятно е да се спънат, отколкото да откъснат очи от екрана му. А колко по-хубаво би било, ако вместо безкрайно скролване отворят някоя книга.
С това наум, както и предвид стряскащата статистика, че 40 % от българите не са прочели нито една книга през последната година, събираме няколко съвета, чрез които да се откъснем от телефона си и да посегнем към книгата.
Телефонът в другата стая
"Самоконтролът просто не работи", казва авторката на My Brain Has Too Many Tabs Open Таня Гудин. Или поне не в началото на процеса ни по откъсване от екрана. Затова, когато сме у дома и искаме да посветим време на дадена книга, е препоръчително да държим телефона си в другата стая и да отиваме при него, ако наистина се налага да проверим съобщенията си или да направим обаждане.
Източник: iStock
Книги на хартия
Редица психолози и университетски преподаватели забелязват, че книгата винаги губи в състезанието със социалните медии. За да се откъснем от телефона, е нужно винаги да имаме книга на хартия под ръка - ако разчитаме на електронния й вариант в телефона си, шансът да влезем да видим какво става в Instagram, е голям.
Тренировка по четене
Подобно на редовното спортуване, и за редовното четене са нужни упражнения. Трябва съзнателно да си наложим да отделяме известно време, което да посветим на книгите. Добър старт би бил да се опитваме да прочетем по 10 страници минимум на ден, пишат Guardian.
Източник: iStock
Подходящото място и време
Много хора се чувстват най-комфортно с книга в ръка вечер преди лягане. Други използват времето в градския транспорт, за да четат. А някои щастливци предпочитат да започнат деня си с няколко прочетени страници и да практикуват "бавно" ежедневие. Който и вариант да изберем, трябва да е най-удобният спрямо нашия ритъм на живот.
Четенето не е задължение
Да наваксаме най-популярните заглавия, да прочетем класически роман, който ни е срам, че досега не сме - ако с подобни мисли сме решили да започнем да отделяме време за четене, няма да ни се получи. Защото ще го приемаме като задължение. Четенето е приятно занимание - за да си върнем любовта към него, трябва да изберем книга, която ще ни донесе удоволствие. Например заглавие, което ни е било любимо като деца или младежи.