ПРЕДИ ПУКАНКИТЕ

  • Времетраене: 2 часа и 14 минути
  • Режисьор: Майкъл Грейси
  • В главните роли: Роби Уилямс, Джоно Дейвис, Стив Пембертън, Кейт Мълвейни, Деймън Хериман, Алисън Стийдман
  • Бюджет: около 110 милиона долара

Когато стана ясно, че режисьорът Майкъл Грейси подготвя биографичен филм за Роби Уилямс, интересът бе по-голям от очакваното. Но не заради жанра, предвид че през последните години със свои биографични филми се сдобиха музикални легенди като Елтън Джон, Елвис Пресли, Ейми Хайнхаус и Queen. Това, което породи въпроси около тогава предстоящото заглавие за лошото момче на британския поп, бе заради обявените внушителни 110 милиона долара бюджет. Какъв би бил този филм, който да струва толкова много, но и да привлече Paramount и режисьора на "Най-великият шоумен"?

Отговорът на този въпрос дойде чак този септември, когато "Better Man: Роби Уилямс" бе показан за първи път на филмовия фестивал в Телурайд, Колорадо. Тогава стана ясно, че цялата мистериозност всъщност е била заради нестандартното решение около главния герой. Вместо да последва вече добре утъпкания път на музикалните биографични филми, режисьорът Майкъл Грейси смело залага на CGI шимпанзе в главната роля.

Точно така, в "Better Man: Роби Уилямс" актьорът Джоно Дейвис изобразява Роби Уилямс като маймуна с помощта на специален костюм и доста солидни визуални ефекти, докато самият Уилямс я озвучава и води наратива. Историята всъщност е разказана от гледната точка на музиканта и ни превежда през неговия път от детството, присъединяването към успешната момчешка поп банда Take That и напускането му през 1996 г., до успехите впоследствие като солов изпълнител.

Снимка 696803

Източник: Forum Film

Основни качества на филма са неговата обезоръжаваща искреност и смелост. И не само заради начина, по който е изобразен Роби Уилямс. Още трейлърът ни разкрива, че причината да го видим като шимпанзе е, че самият той винаги се е възприемал "като малко по-малко еволюирал". За разлика от други биографични филми, които донякъде спестяват най-тъмните моменти от живота на звездите, тук британецът надминава своята откровеност за слабостите си. Виждаме го в светлина, в която не всеки човек би дръзнал да се покаже, като не са спестени проблемните отношения с баща му (Стив Пембъртън), приятелите, интимните връзки, както и наркотиците.

Режисьорът Майкъл Грейси, който заедно с Оливър Коул и Саймън Глийсън е и съсценарист, създава един по-различен музикален биографичен филм, разчупвайки клишетата със смелото решение за актьорския състав, а също и интересни преходи, и монтаж.

Снимка 696804

Източник: Forum Film

Разбира се, основна част от филма е музиката. Не липсват някои от най-големите хитове на Take That, по времето когато Роби Уилямс е още част от групата. Но фокусът всъщност пада върху соловата кариера на британеца.

Колкото до съмненията дали едно CGI шимпанзе изобщо би могло да бъде достатъчно убедително в пресъздаването на целия спектър от емоции, през които преминава Роби Уилямс в личностното си и кариерно израстване, тях спокойно може да си ги спестим. Защото в случая технологията се справя добре с предизвикателната задача да ни покаже пътя на музиканта от едно жадно за внимание момче до соловия изпълнител, който се превръща в истински шоумен.

Снимка 696805

Източник: Forum Film

Това, което все пак донякъде създава усещането, че филмът е направен като по шаблон, е именно решението да се обхване целият живот на Роби Уилямс. Вместо да се фокусира върху значима част от неговата кариера, сюжетът очертава един разказ, който следва вече добре познатата ни структура за музикален биографичен филм. Първо проблясват естественият му талант и заложби, които след това биват открити, за да доведат до славата и богатството, неизбежно водещи до самосаботаж с развитието на зависимост от наркотици и клинична депресия.

Снимка 696807

Източник: Forum Film

Въпреки че филмът определено би се получил по-банален, ако Роби Уилямс просто бе изиграл себе си, решението за представянето му като маймуна може и да се окаже нож с две остриета за успеха му сред широката публика. Да, това наистина отличава "Better Man: Роби Уилямс" от останалите биографични филми, които излязоха през последните години, но от друга страна, е рисков ход, предвид че целевата аудитория е масовият зрител.

И все пак, това е биографичен игрален филм. За разлика от документалната поредица Robbie Williams в Netflix, филмът на Майкъл Грейси е създаден, за да въздейства емоционално, да вдъхновява и забавлява. И го прави - с много нежност и чувствителност, дори и в най-мрачните моменти.

"Better Man: Роби Уилямс" e по кината от 25 декември