Малцина знаят, че идеята за Книгата на рекордите на Гинес се ражда съвсем неочаквано - в главата на сър Хю Бийвър, председател на пивоварната Guinness, след спор за това коя е най-бързата дивечова птица в Европа. На 27 август 1955 г. първото издание на книгата е вече факт - и за дни се превръща в сензация във Великобритания. Оттогава тя се нарежда до Библията, Корана и "Малката червена книжка" на Мао Дзедун по брой продадени копия - едно от най-издаваните и четени заглавия в света.
Но каква е българската връзка с тази емблематична книга? Първото българско издание излиза през 1999 г., но все пак, много преди превода, български имена вече красят страниците ѝ, като към днешна дата страната ни има над 100 рекорда.
Стефка Костадинова и забележителният ѝ рекорд

Източник: GettyImages
На 30 август 1987 г. на световното първенство в Рим, Стефка Костадинова буквално прелита над летвата - 209 см. Световният ѝ рекорд е подобрен едва през 2024 г., когато украинката Ярослава Магучих успява да скочи цели 210 см.
Златните момичета от художествената гимнастика
Мария Гигова и Мария Петрова са в Книгата на Гинес като трикратни световни шампионки.
Йорданка Донкова - най-бързата с препятствия

Източник: GettyImages
Също през 80-те години Йорданка Донкова поставя рекорд, като преодолява за 12.21 секунди на 100 метра с препятствия. Феномен, който не просто печели злато, а вдъхновява поколения. Нейният рекорд е подобрен през 2016 г. от американката Кендра Харисън, която прави изключително бягане на Диамантената лига в Лондон с 12.20 сек (+0.3 м/сек) и става най-бързата жена в историята на 100 м/пр.
Цирк, който влиза в историята
Но не само атлетите носят слава. Български циркови артисти също оставят следа. Трупата на братя Кехайови с тяхното невероятно салто влиза в книгата още през 1978 г. Деспина Кехайова върти 75 обръча едновременно, а 5-годишният Максимус Гарсия е най-младият в света, карал мотоциклет в "Кълбото на смъртта" със скорост от 70 км/ч.
На вълните на историята - капитан Георги Георгиев
Време е да се качим на палубата на Cor Caroli. На 20 декември 1976 г. Георги Георгиев отплава от Хавана, за да се върне точно година по-късно, изминал 23 018 морски мили. Без външна помощ. Без сигнал за бедствие. Единствената му компания - котка. Единственият човек, преминал през бурните води край Фиджи през сезон на тропически депресии. Уникален в световен мащаб. И признат от Гинес още през 1981 г.
И още: от шахмат до коктейли
Шахматистът Кирил Георгиев играе срещу 360 съперника едновременно - печели 280 партии, губи само 6. Георги Георгиев (не, не капитанът!) свири на китара 49 часа - рекорд, с който измества друг българин, Бисер Рачев.

Източник: iStock
Барманът Пенчо Пенчев от Варна забърква 2014 коктейла в една вечер. И добавя към колекцията си още четири световни рекорда. "Стига да има кой да ги изпие", шегува се той.
Танц, гайди и... статуя
През 2005 г. близо 12 000 души танцуват хоро в центъра на София. Румъния може и да поставя по-голям рекорд малко по-късно, но България ще остане първата страна. А през 2012 г., в зала 1 на НДК, 333 родопски гайди нажежават атмосферата до историческо признание - световен рекорд по свирене на гайда.
И още нещо - уникален в света български рекорд, не в спорта, не в изкуството, а в... религията. В Хасково се издига най-високата статуя на Дева Мария с младенеца - цели 32 метра. Покровителка на града и символ на духовната висота на България.
Петър Стойчев и бурните морета

Източник: GettyImages
Петър Стойчев става първият българин и едва 32-рият човек в света, успял да преплува Oceans Seven. "Океанската седмица" включва проток Ламанша, проток Кук, проток Гибралтар, проток Молокай, канал Каталина, Северният канал и проток Цугару. Причината да влезе в рекордите на Гинес обаче става фактът, че успява да преплува всички тези разстояния за 173 дни - от 14 март до 2 септември, с което подобрява световния рекорд за най-кратък период от време. И така става първият в света, постигнал го за по-малко от година.
И още, и още
Да поставиш световен рекорд е едно. Да го направиш облечен като мумия - това вече е легенда. На 8 октомври 2023 г. Георги Ланджев изминава полумаратон в София за 1 час, 27 минути и 4 секунди, превързан от глава до пети. С това подобрява досегашния рекорд с повече от 10 минути и влиза в Книгата на рекордите на Гинес с един от най-ексцентричните подвизи в света на спорта. Но не само бягането ни вкарва в историята.
Смиляна Захариева от Пловдив може да смае всеки с гласа си - буквално. На 27 септември 2018 г. тя издава най-силния женски вокален тон (мецосопран) - 113.8 децибела. Това е по-шумно от косачка и е почти колкото да си на рок концерт.
Николай Калайджиев не просто лети, а излита и каца 40 пъти за 60 минути с ултралек самолет. На 15 октомври 2022 г. в Драгановци той прави нещо, което изисква прецизност, тренировки и стоманени нерви. Резултатът: нов световен рекорд.

Източник: iStock
А в София трима българи показват, че координацията и рефлексите могат да бъдат исторически: Стефан Бешков, Димитър Насапов и Теодор Каракашев успяват да вкарат 12 бейзболни топки в целта за една минута. Това е не просто труден рекорд - това е световен рекорд, както отбелязват и от Guinness World Records.
И защо да не влезем в Гинес и с... майонеза? На 13 декември 2019 г. българската марка "Краси" създава най-голямата кофичка майонеза - тежаща 221.6 кг.
Мартенската ни традиция също влиза в историята - най-дългата мартеница в света е направена във Видин на 1 март 2015 г. и е с дължина... 16 704 метра.

Източник: iStock
И в архитектурата не отстъпваме: Dentaprime създават във Варна най-голямата сграда във формата на буква от азбуката - 3 647 квадратни метра, оформена като буквата D.
И накрая, за феновете на скоростта - на 4 юни 2016 г. Moto-Pfohe България организира в София най-големия парад на автомобили Ford - 1527 участници в едно блестящо автошествие, признато от Гинес.
Българските рекорди не са просто числа, те са разкази за кураж, въображение и национален дух. А всеки нов рекорд пише още една глава от тази необикновена история.