На 22 май се отбелязва Международният ден на биоразнообразието. За съвременния човек, който живее в града и преследва кариера във високи бизнес сгради, "биоразнообразие" може да звучи просто като поредната "зелена" идея, използвана за маркетингови цели.
От разнообразието на животински и растителни видове обаче зависи животът ни. Буквално. 80% от диетата на човек е с растителен произход. Рибата осигурява 20% от нужните протеини от животински произход за цели 3 милиарда човека! А 80% от населението, живеещо в селските райони в развиващите се страни разчита на природна медицина, за да се лекува. Данните са на ООН.
Доказано е, че загубата на биоразнообразие може да разшири зоонозите - болести, предавани от животни на хора. От друга страна, опазването на животинските видове дава отлични инструменти за борба с пандемии като тези, причинени от коронавируси.

Източник: iStock
Зоонозите са болести, предавани от животни на хора
В момента един милион животински и растителни видове по цял свят са застрашени от изчезване. Това е ужасяващо число! Три четвърти от земната повърхност и 66% от морската среда са променени от човешка дейност.
На този фон е ясно, че са нужни неотложни мерки на държавно и световно ниво, за да се намали въздействието на нашите дейности върху животинските и растителни видове. Всеки от нас обаче може да предприеме малки крачки в подпомагането на природата около нас.
В навечерието на лятото, което се очаква да е най-топлото, което Европа някога е преживявала, събираме пет начина, по които да помогнем на дивите животни около нас през летните жеги.

Източник: iStock
Медоносните растения красят градината и хранят пчелите
Осигуряване на вода
Водата е жизненоважна за всеки жив организъм, дори за обичащи топлината животни. При екстремно високи температури е важно да осигурим вода на насекоми като пчели и пеперуди, отговорни за опрашването на растенията. Както и за всяко друго животинче, което е жадно. Можем да го направим, като поставим съд с вода на балкона, терасата, на двора. За насекомите е важно в купичките да има камъчета или клечки, на които да се изкатерят, ако цопнат във водата.
Осигуряване на подслон

Източник: iStock
Дом за насекоми, който и сами може да си "построим"
Гладко окосеният двор не е гостоприемен към насекоми, земноводни и дребни бозайници. Нито има цъфтящи растения, нито удобен подслон от жегата. Затова в месеците с най-високи температури трябва да намалим косенето, както и да помислим за кътчета, където животните могат да се скрият от слънцето, като купчини с дърва, неподрязани храсти.
Осигуряване на храна
Когато е най-горещо, растенията, които са източник на храна за дребни птици и гризачи, могат да изсъхнат. Когато имаме градина, е добре да поливаме храстите с малини и къпини, цветята със семена, които са храна на птиците.

Източник: iStock
Площите с диви растения са постижими дори в градовете (на снимката - Берлин)
Създаване на хабитат
Може да звучи като задача, която не е в нашите ръце, но това съвсем не е така, ако мислим локално. Глобалното затопляне принуждава много видове да търсят нови хабитати. Можем да превърнем двора или балкона си в такъв.
Засаждането на медоносни растения като салвия или лавандула в сандъчета и на балкони е чудесен начин да привлечем пчели. Ако разполагаме с тревна площ, можем да я превърнем в цветна ливада - такива хабитати са по-устойчиви на засушаване и същевременно изискват по-малко поддръжка.
Ако имаме повече пространство, можем да направим и малко езерце, което ще осигури убежище за земноводни като жаби и тритони. Важно е поне едната страна да бъде по-плитка, за да може по-големи животни като катерици или таралежи да излязат лесно, ако случайно попаднат във водата.

Източник: iStock
Земноводните регулират популациите на насекоми
Намаляване на температурата
В сравнение с поляна с трева или диви растения, повърхности като изкуствени настилки и бетонни плочи задържат повече топлина през деня и я освобождават във въздуха през нощта. На слънце бетонът може да бъде с над 20°C по-горещ от тревата - това е доста както за хората, така и за дивата природа. Ето защо да заменим твърдите настилки с трева.

Източник: iStock
Диви растения привличат диви животни
Сянката от дърветата пък може да намали температурата на повърхностите с около 10°C. Как да го постигнем? Като засадим дърво, което най-добре да е местен вид. От Conversation препоръчват обикновения черен бъз - расте бързо, може да се подрязва според това колко висок искаме да го оставим, освен това цветовете и плодовете са храна за насекоми и птици.