На 24 май отбелязваме Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура, и на славянската книжовност. Това е един от празниците, които честваме с по-малко спорове относно исторически събития и факти, празник, който ни обединява с едно по-особено чувство за гордост. Все пак, кирилицата е принос и към други народи по света, които я използват за своя писменост и също почитат делото на светите братя на този ден.
24 май обикновено е един от най-тържествените празници у нас, като празненства се организират из цялата страна. Затова, дори и да сме предпочели да напуснем столицата покрай предстоящите три почивни дни, едва ли ще липсват събития в близост до избраната от нас дестинация.
Но ако все пак ни предстои да прекараме дългия уикенд в София, може да уплътним празничния съботен ден с различни събития. Освен традиционното тържествено шествие и празничен концерт, ето още пет събития, които подбрахме за 24 май и дните след него. Всички те са с вход свободен.
Площад "Славейков" е онова място в столицата, което свързваме най-вече с литературата, книгите и културния живот. И именно там за пета поредна година ще се проведе фестивалът "Да поЧетем". Темата на изданието този път е "Голямата читалня", а програмата му е доста богата. Площадът ще се превърне в читалня на открито със зони за отдих и четене, като междувременно през целия ден посетителите ще могат да носят и разменят книги и учебници.

Източник: Facebook / Imp-Act Agency
Ще има и аудио библиотека, а за най-малките читатели - творческа зона с образователни игри за буквите и символите на София. Друга атракция за децата е безплатна разходка с ретро трамвай. В рамките на събитието посетителите ще могат да се срещнат с български автори, като някои от тях са подготвили литературни четения. Музикална програма също ще има, но кулминацията на празничния ден очакваме в 21 ч., когато на фасадата на Столична библиотека ще се прожектира тематичен интерактивен 3D мапинг.
"Да съберем 2025 книги за българските библиотеки"
Вече 10 години от читАлнЯта, заедно с подкрепата на читатели, събират книги, за да ги дарят на читалищни, училищни, общински и регионални библиотеки в цялата страна. Досега инициативата е събрала над 53 000 книги. Но тази година целта е по-предизвикателна, а именно да бъдат събрани 2025 книги. Дарението вече е започнало и ще продължи до края на юни.

Източник: Facebook / Сдружение за градски читални
Всеки желаещ да допринесе за инициативата може да го направи с дарение на художествени книги, издадени в последните 10 години, съвременна българска литература и нови детски книги - приказки, енциклопедии, комикси, романи и други. Мястото е ЧитАлнЯта в Градската градина - всеки ден от 10 до 20 ч., включително уикендите, както и на самия 24 май. А накрая всеки дарител си тръгва с безплатна читателска карта за ЧитАлнЯта.
"101 каба гайди" на живо в Маймунарника
Едва ли има друг звук, който да ни кара да се чувстваме по-горди, че сме българи, от силата на родопската гайда. Точно на 24 май може да чуем гайдарския състав "101 каба гайди" под открито небе в Борисовата градина.

Източник: Facebook / Maimunarnika
Майсторите на гайдарското изкуство, които от години носят песента на Родопите в музиката си, ще ни потопят в българския дух и култура с изпълнението си на сцената в Маймунарника. Началото е 19 ч.
На 24 май между 11 до 14 ч. в парк "Гео Милев" "Приключение с букви 4" кани малчуганите и техните родители на вълнуващо събитие с мисия. Децата, готови да се превърнат в откриватели за един ден, ще се впуснат във вълнуващо търсене на 60 букви от българската азбука, създадени по дизайн на артиста Стефан Чинов.

Източник: Facebook / СО - район Слатина
Буквите ще бъдат скрити предварително на различни места в парка, но няма да липсват и подсказки, които малките участниците ще видят на окачени винилени карти. За улеснение на тях ще бъдат обозначени приблизителните локации на буквите. За доброто настроение по време на цялото събитие ще се погрижи водещият Тони Стоянов, а гости ще бъдат малчуганите от Вокално студио Diamond, които ще изпълнят няколко песни, отново посветени буквите.
Макар и да не стартира точно от 24 май, Пролетният панаир на книгата е мястото, което със сигурност ще събере най-много книги и читатели на едно място в дните след празника. Между 26 май и 1 юни в парка пред НДК ще бъдат разпънати 67 шатри, на които ще може да разгледаме хиляди книжни заглавия.

Източник: Facebook / Асоциация „Българска книга“
Освен това, в програмата на събитието по традиция са включени и срещи с български автори, и литературни дискусии.