Психичният стрес може да доведе до дисфункция на репродуктивната система и безплодие, доказаха лекари от Калифорнийския университет. Учените отдавна знаят, че голямото психично напрежение съдейства за повишаването в организма на равнището на хормоните на стреса - глюкокортикоиден тип на хормона кортизол.

Хормони като кортизола препятстват производството в тялото на основния полов хормон гонадотропин /GnRH/ и подтискат функциите на спермата, процеса на овулация и сексуалната активност, обясняват медиците. Новото изследване е показало, че стресът също така увеличава мозъчното равнище на репродуктивния хормон под названието инхибитор на хормона гонадотропин /или GnIH/.

Било е установено, че малък белтък от този хормон RFRP забавя непосредственото възпроизводство на гонадотропин, предизвиквайки по този начин безплодие. Изводите на медиците са основават на експерименти с лабораторни мишки и са регистрирани в организма на птиците. Резултатите показват, че GnIH играе голяма роля за поддържането на репродуктивната функция при млекопитаещите, а следователно и в човешкия организъм.

Хроничният стрес при мъжете и жените води до намаляване на сексуалното желание и общо намаляване на раждаемостта заради съкращаване на вероятността за успешно оплождане. Биолозите също са предположили, че стресовите условия пречат на размножаването на животните в зоопарковете.

Стресът засяга много молекулярни процеси в мозъка, отговарящи за изработването на хормоните, пречещи за нормалната работа на репродуктивната функция, заключават изследователите, съобщава БГНЕС.