Много заболявания без съмнение се отразяват на състоянието и вида на кожата. Но на кои промени е наистина важно да обръщаме внимание и как да ги "разчитаме" правилно?

Ако кожата е придобила жълтеникав оттенък, трябва задължително да изследвате черния си дроб и жлъчката, тъй като са възможни възпалителни процеси.

Бледата млечнобяла кожа може да е показател най-вече за два евентуални проблема: анемия, свързана с недостига на желязо, или нарушения в дишането, които са знак за заболяване на белите дробове. Желателно е да си направите кръвна картина и рентгенова снимка.

Общата бледност, съчетана със синкав оттенък (особено в областта около носа и ноктите), е явен сигнал за проблеми със сърцето. Направете си ЕКГ и проба с натоварване под наблюдение на специалист.

"Мраморната" кожа свидетелства за крехки кръвоносни съдове и образуване на подкожни хематоми. Отпуснатата и повехнала кожа е външна проява на хронично заболяване, което изтощава организма. Кожата, която лъщи, може да е признак за невротични разстройства.

Мазната кожа е проява на хиперфункция на мастните жлези или е резултат от нарушения в липидния (мастния) обмен. Изследвайте храносмилателната си система и си направете пълна кръвна картина.

Червените петна по лицето са сигнал за склонност към хипертония. Ако кръвта прилива към бузите и шията, това също е сигнал за високо кръвно. Сухата кожа (с вид на восък) може да е признак за хроничен гастрит, язва на стомаха или дванадесетопръстника. Участъците суха кожа върху лактите са знак за общо намаляване на имунитета и авитаминоза, особено за недостиг на витамини от групата В.

Бледата пореста кожа, с леки отоци, особено по лицето и прасците, е сигнал за евентуални бъбречни заболявания или други здравословни проблеми, свързани с отделителната система. Трябва да си направите изследване на урината, биохимия на кръвта и ултразвуково изследване на органите на малкия таз.

Неравната кожа с различен цвят обикновено е реакция на прекалено голямото количество шлака и токсини в организма.

 

здраве.bg