Много изследвания доказват, че оптимизмът е наистина от полза за здравето. Според някои резултати:

- най-песимистично настроените хора страдат около 3 пъти по-често от артериална хипертония;

- колкото по-често човек изпитва положителни емоции, толкова по-ниско е неговото кръвно налягане;

- най-песимистичните развиват 2 пъти по-често сърдечни заболявания.

От друга страна, здравите хора обикновено гледат на живота по-оптимистично, отколкото тези, които не се радват на добро здраве. Така че може да се предположи също, че оптимизмът е следствие, а не причина за него, пише здраве.bg.

За да проверят тази версия британски учени са провели научен експеримент с внимателно наблюдение на здравословното състояние на тестова група.

Анализът им показва, че положителното влияние на оптимизма се проявява независимо от първоначалното здравословно състояние. Едно от обясненията предлага поведенческата теория: оптимистите водят по-полезен живот, имат по-здрави социални връзки, получават по-качествена медицинска помощ. В същото време оптимизмът сам по себе си може да има биологична основа - например ниско ниво на хормони на стреса или по-малко възпалителни процеси.

Възможно е определена роля да играе и наследствеността, твърдят учените. Гените, отговорни за склонността към оптимизъм, могат да влияят и на устойчивостта срещу болестите.

На този етап науката все още не може да обясни точно механизма на връзката между оптимизма и здравословното състояние. Очевидно факторите, които въздействат, са различни, но крайният резултат не подлежи на съмнение - оптимистите се радват на по-добро здраве от песимистично настроените, обобщават специалистите, цитирани от Би Би Си.

здраве.bg

Видео съвет: Как да променим живота си и да се отървем от стреса