В действителност всичко, което се е появявало на трапезата през вековете, носи на организма повече полза, отколкото вреда. В противен случай всички тези продукти отдавна биха изчезнали от нашето меню, пише сайтът dieti.info.
Но в света на храненето нещата са много относителни. Затова съвсем не е случайно, че в един случай определена храна е полезна, а в друг - доказано вреди.
По-долу ще се опитаме да анализираме няколко хранителни навика, които съвременната диетология като че ли непрекъснато и настойчиво ни препоръчва. Но така ли трябва да е наистина...

Яжте повече зеленчуци!
Този съвет като че ли не предизвиква никакви съмнения, тъй като в зеленчуците се съдържат много витамини и полезната за храносмилането целулоза. Те са нискокалорични и за сметка на обема създават чувство за ситост , понижават налягането и нормализират обмяната на веществата
Но твърде голямото количество изядени сурови зеленчуци може да се отрази негативно върху здравето на тези хора, които имат проблеми със стомашно-чревния тракт.
Тези, които се хранят изключително със зеленчуци, е добре да знаят, че те наистина способстват за отслабването, но тялото се нуждае и от желязо, което се съдържа изключително в продуктите от животински произход.

Веднъж и завинаги да се откажем от мазната храна!
А трябва ли? Животинските мазнини наистина трябва да се употребяват в по-малки количества, защото те са източник на холестерол и прекомерната им употреба води до появата на атеросклероза и проблеми със сърцето.
От друга страна, ако напълно се откажем от мазнините, ние се отказваме от витамин А, отговорен за зрението и от витамин Е, който е наречен още "витамин на красотата". Тези витамини са мастноразтворими и не се усвояват без мазнини.
Освен това заради недостига на мазнини хората започват да ядат повече захар. И тогава затлъстяването става не за сметка на мазнините, а на въглехидратите.

Маслото трябва да с замени с растителна мазнина!
Тази замяна е полезна за сърцето, тъй като в растителната мазнина няма холестерол.
Растителното масло е по-ниско калорично и това трябва да отчитат всички, които имат проблеми с наднорменото тегло. Но краве маслото например укрепва имунитета и е полезно за зрението. 1/3 от общото количество мазнини необходими за човешкия организъм трябва да постъпват за сметка на наситените мазнини. Затова всеки ден трябва да се приемат наситени мазнини колкото се съдържат в 20 г краве масло.

Да се откажем от въглехидратите!
От една страна те са източник на енергия, а някои от техните компоненти - съставна част на клетките и тъканите. От друга - при наднормената им употреба е възможно да се засили преминаването на въглехидратите в мазнини.
Затова трябва да се откажем от простите въглехидрати, които лесно се усвояват от организма (захар, сладки и тестени изделия), но да не забравяме за сложните, на които са богати зеленчуците, плодовете, пълнозърнестият хляб.

2-3 яйца седмично не вредят
Това твърдение е основано на факта, че в яйчния жълтък се съдържа допустимата дневна доза холестерол. Негативното влияние на холестерола може да се намали. Това вещество е мастноразтворимо и затова ако ядете яйцето заедно с масло или майонеза, то по-лесно ще се усвои от организма.
Възрастните, малко подвижните и склонните към развитието на атеросклероза хора не трябва да злоупотребяват с яйцата, но младите, както и активните трябва да ги консумират заради голямото количество в тях на магнезий, желязо, мед и кобалт, съчетани с пълноценни белтъчини. Яйцата са отлично средство за борба с малокръвието, а фосфорът, съдържащ се в тях, е необходим за храненето на нервната система и главния мозък.

Морските продукти могат да се употребяват в неограничени количества
Наистина те са много полезни, тъй като съдържат пълноценни белтъчини, които са основен материал за строителството на клетките и тъканите на организма: йод, витамини А и D, Омега-3 мастни киселини. Морските продукти способстват за намаляване нивото на артериалното налягане и предотвратяват образуването на тромби.
Но скаридите например съдържат 2 пъти повече холестерол, отколкото кренвиршите или сметаната с 20% масленост, от които лекарите ни съветват да се откажем. Затова диетолозите препоръчват на любителите на морски деликатеси да консумират миди, в които няма холестерол, но затова пък са богати на полиненаситени мазнини, които възпрепятстват образуването на тромби.

Да се откажем от солта!
Това е добър съвет, но ако не е доведен до крайност. Намалете употребата на сол минимум 3 пъти, особено ако имате високо кръвно.
Изследванията показват, че намалената употреба на сол от 10 до 3,5 г в денонощието позволява да се намали нивото на артериалното налягане с 4-6 мм рт.ст., а медикаментозното лечение на хипертонията става много по-ефективно.
Пълният отказ от сол обаче ще доведе до нарушения в образуването на стомашен сок и до обезводняване. Освен това натрият - основен елемент в готварската сол - е нужен за поддържането на необходимия солен състав в кръвта.

Забравете за бирата!
Всекидневната употреба на 30 г абсолютен алкохол (равен на 60-65 г концентрат) способства за нормализирането на структурата на мазнините в кръвта, а това означава, че в тази доза алкохолът възпрепятства развитието на атеросклероза.
Особено добре е, ако се изпива това количество във формата начервено вино, което помага и при настинка.
Да не забравяме, че някога с бира и яйце са лекували твърде слабите хора, също както и тези, които са страдали от недостиг на сили и крайно изтощение.

dieti.info