През последните няколко десетилетия се търсят начини месото да бъде заместено с подобен продукт, за който да не е необходимо убиването на животни. Една от неубедителните алтернативи на истинското месо е соята, но все повече компании започват да предлагат продукти, които го имитират по-добре.

Според Wall Street Journal приходът от тези продукти за 2016 г. е бил 700 млн. щатски долара, а до 2021 г. ще се увеличи на 863 млн. щ. д. Същевременно, Китай и Израел са сключили сделка за лабораторно създаване на месо на стойност 300 млн. щ. д., а Бил Гейтс и Ричард Брансън също са инвестирали в идеята.

Лабораторното месо по своята същност ще бъде истинско месо, но за добива му няма да бъдат отглеждани и убивани животни, а ще се базира на ин витро технология, т.е. отглеждане на месото "в епруветка". Целта е да се отговори на нарастващата необходимост от месни продукти за изхранване на населението в световен мащаб и в същото време премахване на нуждата от животновъдни стопанства, които често не предоставят добри условия за отглеждане на животните и изискват използването на големи количества антибиотици.

Снимка 330551

Източник: iStock

Друго преимущество на лабораторното месо е, че няма да бъдат необходими толкова много природни ресурси за производството му, като вода, земя и храна за животните, а и емисиите на въглероден диоксид ще бъдат понижени.

Опасно ли е червеното месо?

Опасно ли е червеното месо?

Освен богат източник на протеин, месото съдържа биодостъпно желязо

Остава ни само да се надяваме, че новата технология за производство на месо ще ни предоставя същото качество, по-голяма безопасност и добър вкус и ще допринесе за опазването на околната среда.