Когато навършиш 18 години, вече си голям човек - според по-голяма част на европейските законодателства. В САЩ възрастен ставаш на 21. Трябва да кажем, че там са малко по-близо до истината, макар да са доста далеч от цифрата, която учените посочват като начало на зрелия живот - 30.

Снимка 400057

Източник: GettyImages

Професор Питър Джоунс от университета в Кеймбридж и група учени, които изследват развитието на мозъка и нервната система, твърдят, че моментът, в който ставаме възрастни, е различен за всеки индивид. Но почти никой не го достига, преди да сме навършил 30 години.

"Да сложим дефиниция на момента, в който минаваме от детство в зряла възраст, е абсурдно. Това е плавен преход, който трае 30 години. Но за образователната, здравната и съдебната системи е по-удобно да имат дефиниция", казва проф. Джоунс.

Снимка 318369

Източник: iStock

До 30-годишната ни възраст невроните продължават да се развиват, свързват и променят. Тези промени се отразяват на поведението и на умственото ни здраве. Сблъсъкът с правилата на социално-икономическия живот - заеми, търсене на работа, първо жилище, също се отразяват на развитието ни.

"Няма детство и зрялост. Животът е път", заключава поетично професорът.