Много добре знаем, че денят трябва да минава по план, всяка задача да се изпълнява навреме и да не си позволяваме много-много своеволия. Въобще, живот като в казарма, ако искаме да сме успешни.

Но, има доза истина в това, че за някои неща си има най-подходящите моменти. Според две нови изследвания, които анализират туитове от милиони профили, има няколко фази на настроенията ни през деня. 

Хормонът на стреса кортизол и този на щастието - серотонин, влияят в различна степен в различните часове. Освен тях, ефект - положителен или отрицателен, оказват и фактори като кръвно налягане, кръвна захар, хормони, химични процеси в организма и биологичния часовник.

В резултат на това може да се направи примерна, но и подкрепена с доводи схема какво трябва да правим в различните часове от деня.

Снимка 371087

Източник: iStock

06:00

Време за ставане. Колкото и да не ни се иска. Производството на кортизол вече е започнало. Неговият пик е около 30 минути, след като се събудим, и отшумява постепенно до час.

Кортизолът ни помага да влезем в кондиция, а ранното ставане се свързва с по-малка възможност за развитие на депресия, особено при жените. В този час мозъкът ни функционира изненадващо добре. Остава само да го оползотворим.

07:00

Пикът на тестостерона при жените. Кортизолът също още е висок. Не сме толкова изнервени, колкото в първите минути след ставане. Затова е време за решения и справяне с проблеми и неотложни задачи.

Време е и за закуска - протеини, ядки, семена и плодове.

Снимка 371089

Източник: iStock

08:00

В този час настроението ни се понижава и емоциите са по-скоро отрицателни. Вероятно вече сме осъзнали, че и днес сме на работа. Нищо чудно да си излеем гнева колко тъпо е да е понеделник/вторник/сряда/четвъртък в социалните мрежи.

Вместо това, по-добре в този час да си подарим една кратка разходка или тренировка. Настроението ни ще се подобри рязко и дълготрайно.

09:00

Отново прилив на позитивизъм. Нивата на серотонин пак се покачват, но постепенно. И така до 11 часа. Сега е най-подходящият момент да посегнем към първото кафе, а не веднага щом си отворим очите. Тогава в организма има достатъчно кортизол, който да ни събуди.

10:00

В най-доброто си настроение за деня сме. Фокусирани, мозъкът ни е бистър, притеснението изчезва. Именно по тези причини това е най-подходящият час за успешни срещи.

Снимка 371090

Източник: iStock

11:00

Пик на продуктивността. Положителните емоции още ни владеят, но малко по малко отшумяват. Ако се усещаме стресирани, значи е време за кратка почивка с дихателни упражнения.

12:00

По обед усмивката грее на лицата си и сме позитивно настроение. Време е не само за почивка за хапване, но и за важни телефонни разговори и преговори за повишение. Уверени сме в себе си и ни личи.

13:00

Все още сме в добро настроение, но не за дълго, защото наближава следобедният спад. Настроени сме приятелски към околните. Ако имаме възможност, кратка разходка под звуците на ритмична музика ще ни подейства добре.

Снимка 371091

Източник: iStock

14:00

Вероятно (и без изненада за никого) спадът в настроението вече е факт. Дори да сме все още позитивни към света, умората си казва думата, защото сме будни от повече от седем часа и тялото си иска почивка.

Чаша кафе и кратка почивка на тихо и спокойно място ще ни помогнат да презаредим батериите, за да изкараме до края на работния ден.

15:00

Тогава сме най-непродуктивни. И то не защото ни мързи. Просто нивата на кръвната захар и серотонина са най-ниски. Започваме и да се изнервяме. И така, та чак до края на работния ден. А за да неутрализираме малко моментното си състояние, прибягваме до следобедна закуска.

Снимка 371092

Източник: iStock

16:00

Усещаме лек и не особено продължителен прилив на енергия. Не сме толкова продуктивни, колкото сутринта, но отново можем да свършим нещо полезно с добър резултат.

В този етап на деня мисленето ни е по-освободено и е възможно дори да се изненадаме от себе си. Затова е добре да не пропускаме възможността, пък каквото излезе.

17:00

Настроението започва да се подобрява и животът отново става розов. Особено ако в този час напускаме офиса. Ако си падаме нощни птици, това е времето, в което сме най-продуктивни. 

18:00

Телесната ни температура достига най-високите си нива (освен ако не сме болни, тогава не се брои). Една ранна и високовъглехидратна вечеря повишава кръвната захар и инсулина. Той пък се бори с кортизола, който вече не ни е необходим.

Снимка 371095

Източник: iStock

19:00

Нивата на кортизол започват драстично да спадат. Чувстваме се спокойни и релаксирани. Време е да нахвръляме задачите за следващия ден, за да не получим нежелано подсещане от мозъка посред нощ за някоя среща, която за малко да забравим.

20:00

Най-щастливи сме, а съответно - и най-добронамерени към другите. Подходящ момент да се порадваме на близките и на домашния уют.

21:00

Тялото започва да произвежда мелатонин. Ако все пак ни е някак превъзбудено, то кортизолът може още да не е спаднал достатъчно. За да му помогнем, може да изпием чаша билков чай или малко вино.

Снимка 371096

Източник: iStock

22:00

Ето го и това време - най-подходящото за секс. Тялото ни се подготвя за сън, а за да му помогнем, може да произведем допълнителен окситоцин с помощта на половинката си. После със сигурност ще спим сладко-сладко.

23:00

Идеалният момент за заспиване. Ще можем да си набавим достатъчно сън, както и да минем през онази най-дълбока фаза на съня, която ни прави истински отпочинали.

Вечерни ритуали за успех

Вечерни ритуали за успех

Какво трябва да правим и какво не

00:00

Ако сме още будни, нищо чудно настроението ни да не е особено добро. Според анализите на постовете в Twitter, цитирани от Daily Mail, към полунощ сме склонни да бъдем по-агресивни, както и по-вулгарни. А по-добре да си го спестим.