Те правят снимки, организират живота ни, поддържат връзка с близките и доставят безкраен поток от забавления, но въпреки всичко смартфоните се превръщат в проблем, който трябва да решим.

Живот с много приложения

Ежедневието на един смартфон зависим

Технологиите ли са необходимото зло на съвремието

Според скорошни проучвания възрастните във Великобритания проверяват своите мобилни телефони 33 пъти на ден, докато при тийнейджърите броят нараства до 90.

Оказва се, че удълженото време на употреба на нашите мобилни телефони, влияе върху способността ни да създаваме нови спомени, да мислим задълбочено, да се фокусираме и да запомняме информация.

Но как да избягаме от съблазнителния капан на безсмисленото плъзгане по дисплея?

Снимка 336080

Източник: iStock

Според Катрин Прайс, автор на "Как да се разделим с телефона си", има 30-дневен план за премахване на зависимостта към телефона, който се състои в няколко прости похвата.

Едно от първите неща, които да направим, е да поставим граници и да осъзнаем колко често използваме телефона си.

Авторката предлага да предприемем действия, като първоначално изтеглим приложения, които следят кога и колко време прекарваме на мобилния си телефон. По този начин ставаме по-осъзнати за причините, които задействат използването на телефона ни и в резултат на това намаляваме общото време на употреба.

Добра идея е и да установим периоди от деня, които да прекараме без мобилен.

От избирането на 30-минутна почивка, до постоянното му изключване или оставяне у дома, когато излизаме на разходка. Малки стъпки, които помагат в крайна сметка да изградим пълна 24-часова детоксикация.

Снимка 336078

Източник: iStock

Друг начин да се справим с нашата телефонна зависимост е да определим конкретни пространства, в които телефонът ни ще бъде забранен. Една от най-лесните и най-ефективни области за това е нашата спалня, като проучванията показват, че това подобрява съня.

Загрижени ли сте за събуждането навреме сутрин без алармата на телефона? Купете си будилник.

Едно от най-големите изкушения, когато става дума за използване на телефона, е гъделичкащото усещане, което имаме, докато получаваме всички известия от приложенията на социалните медии.

За да се справим с пристрастяването към нашия Facebook, Instagram или Twitter, просто трябва да изключим напълно известията си или да оставим телефона си на безшумен, или самолетен режим.