Изследване, публикувано в Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry открива, че да останеш сам до края на живота си, повишава риска от развитие на деменция с 42% в сравнение с брачните двойки.
Хората, които са овдовели, също са изложени на по-голям риск, с увеличен шанс от 20%.
Изследователите от университетския колеж в Лондон обобщават констатациите от 15 отделни проучвания, които се занимават с връзката между риска от деменция и брачното състояние. Чрез комбиниране на резултатите от 15-те изследвания, учените успяват да анализират данни от над 800 000 души по света.
Източник: iStock
Според д-р Лаура Фипс, която работи в областта на изследванията Алцхаймер в Обединеното кралство, има много причини, поради които бракът довежда до редица ползи за здравето.
"Хората, които са женени, са склонни да бъдат финансово по-добре, фактор - тясно свързан с много аспекти на нашето здраве."
"Съпрузите могат да помогнат за насърчаване на здравословните навици, да се грижат за здравето на партньора си и да окажат важна социална подкрепа", допълва д-р Фипс.
Сътрудничеството между брака и грижите, които партньорите си осигуряват, са фактори, допринасящи за намаляване на риска от психични заболявания на по-късен етап от живота.
dimi-ileiev
на 29.11.2017 в 17:05:32 #1Какво да кажем ние вдовците на свободни начала! Сътрудничеството между брака и грижите, които партньорите си осигуряват, са фактори, допринасящи за намаляване на риска от психични заболявания на по-късен етап от живота. Понастоящем си сътруднича с няколко вдовици и свободни "госпожици"-както е прието да се казва сега брака на свободни начала. Според д-р Дими (това е моя милост) при брак на свободни начала риска от развитие на деменция практически липсва .