Бананите са може би най-популярният плод на планетата, който може да расте в над 107 държави. Когато заговорим за тези плодове, моментално в съзнанието ни изплува образа на дълга колкото педя и леко огъната форма.
Това е само един от стотиците видове банани, който обаче отговаря за над 95% от световната търговия с банани.
Източник: iStock
Бананите Кавендиш се появяват за първи път в магазините през 60-те и 70-те, когато гъбичка заличава популацията на предходния сорт индустриално отглеждани банани в целия свят.
Е, историята е на път да се повтори, след като наскоро Guardian съобщи, че видът Кавендиш е застрашен от същата съдба.
Източник: iStock
Някои експерти вярват, че в следващите пет до 15 години е възможно най-популярният сорт банани да бъде тотално заличен отново от гъбичка.
През последните няколко години напастта се е пренесла от Африка към Азия и Австралия и е причинила затварянето на огромни плантации за банани.
Източник: iStock
Въпрос на време е гъбичката да се разпространи и в Южна Америка, където се отглеждат голяма част от продаваните в ЕС и САЩ банани.
За цялата работа, разбира се, сме си виновни самите ние. Причината за първоначално появяване и за скоростното разпространение на въпросната гъбичка е неправилната грижа за почвите и околната среда, казват експерти.
Свръхпроизводството, редом със силно намалялото био разнообразие в почвата в следствие на употребата на пестициди, са главните виновници за случващото се.
Бананите някак ще ги преживеем, а и вече редица американски и европейски компании разработват методи за справяне с подобни гъбички.
Притеснителното в случая е, че съществува реална опасност епидемията сред бананите да се репликира и в други важни за човечеството култури, ако не променим методите си на растениевъдство.