Изправени сме пред стотици продукти, които обещават да направят зъбите ни по-здрави, по-бели и без кариеси, но кой е най-подходящият? Какво всъщност знаем за пастата за зъби? Никога не е твърде късно да постигнем перфектен вид на зъбите, така че нека видим как.
Миенето и пастата
Източник: iStock
Няма значение дали използваме най-скъпата паста за зъби, която се слави и като най-добрата. Ако не четкаме зъбите си правилно, сме податливи на кариеси и други проблеми. Какъв е правилният начин на миене?
Поставяме четката за зъби под ъгъл от 45 градуса, което ще ни помогне да позиционираме косъмчетата между зъбите и венците. Вместо да движим четката в посока наляво надясно странично, трябва да четкаме с кръгови движения, както и отгоре надолу, когато става въпрос за горния ред зъби, и отдолу нагоре - за долния. Уверяваме се, че почистването трае достатъчно дълго - между две и три минути.
Съставките
Източник: iStock
Трябва да разгледаме съставките на пастата за зъби. Вероятно няма да сме запознати с много от тях. Изненадващо, но обикновените пасти за зъби съдържат активни елементи като водорасли и почистващи препарати.
Много видове паста за зъби притежават в своя състав сгъстители като Водораслите и различните минерали се използват като сгъстители, а натриев лаурил сулфат, който се счита за безопасен, е виновен за пяната на повечето марки.
Органичната паста
Източник: iStock
Когато става дума за начин на действие, органичните пасти за зъби са също толкова ефективни, колкото и традиционните, но на по-висока цена, защото се избягват изкуствени консерванти, подсладители и бои.
Паста или гел
Източник: iStock
С толкова много различни пасти за зъби на пазара, трудно ще се уверим, че сме избрали правилната опция. За щастие, проучванията показват, че няма голяма разлика между пастите и геловете. И двата вида предлагат еднаква защита срещу кариеси, възпаление на венците, лош дъх и други.