Въпреки че повечето възрастни хора имат 32 постоянни зъба (28 ако мъдреците са твърде вироглави), животинският свят ни изпреварва, когато става въпрос за брой зъби. И ако не го знаем, със сигурност ще бъдем изключително изненадани, че не друг, а охлювът има повече от всяко друго същество.
Но нека направим и едно уточнение - говорим за най-много зъби, открити в устата на животно в даден момент, а не през целия му живот (въпреки че и тези числа са доста невероятни).
Със своите 100 зъбар гигантският броненосец (Priodontes maximus) лесно побеждава човешката раса. Разбира се, при отделните индивиди броят им варира, но пак остава достатъчно впечатляващ, за да бъде това устата с най-много зъби при бозайниците. А пък те помагат на гигантския броненосец да си набави меню от меки насекоми, особено мравки и термити.
Източник: iStock
Птиците са загубили зъбите си преди около 100 милиона години, така че не могат да се състезават. И макар някои гъски да имат ръбести части на клюна, които им помогнат за хващане и преглъщане на плячка, те няма как да участват в състезанието за устата с най-много зъби.
Титлата за най-много зъби при гръбначните отива при обикновения листоопашат гекон от Мадагаскар (Uroplatus fimbriatus). Според Световните рекорди на Гинес той притежава 169 зъба на горната си челюст и 148 на долната, което прави общо 317.
Източник: iStock
Под водата нещата също са доста сериозни, когато говорим за зъби, а за първенство се борят няколко вида. Акулите имат много зъби през целия си живот, а в острите им като бръснач редици им растат нови постоянно. В определен момент обаче големите бели акули (Carcharodon carcharias) обикновено имат около 300 зъба. Добро влизане в класацията, но не достатъчно за победа.
Източник: iStock
Тихоокеанският лингкод (Ophiodon elongatus) има около 555 зъба, покриващи широките му челюсти. И макар че изследванията показват, че те могат да загубят до 20 зъба на ден, скоро те им порастват отново. Но дори той не може да се мери с най-зъбатото същество от всички, пише IFL Science.
Титлата принадлежи на скромния охлюв, който според Научния център в Глазгоу има около 14 000 дентикула (подобни на зъби структури, направени от хитин, а не от калциевите съединения, от които са направени зъбите на бозайниците), облицоващи неговата радула - орган, подобен на език.
Източник: iStock
"Радулата се използва както от месоядни, така и от тревопасни мекотели, за да стържат парчета храна в устата си - оттук и латинското наименование "радула", което означава "малко стъргало", казва Том Уайт, старши куратор в Природонаучния музей в Лондон.
Почетно споменаване трябва да имат и морските охлюви от вида Umbraculum umbraculum, които имат доста странно устройство на устата. Подобно на сухоземните охлюви, те имат назъбена радула с близо 1500 зъбчета наведнъж, които за цезлия им живот стигат до нереоятните 250 хиляди.