Пастата за зъби е продукт, който използваме ежедневно. Важно ни е онова усещане на току-що измити зъби и свежест, но надали особено се замисляме какви точно съставки има в тубичката, както и кой е най-подходящият за нас вид сред голямото разнообразие на пазара.
Основната цел на пастата за зъби е да премахне зъбната плака и другите натрупвания по повърхността им, за да намали риска от кариеси. Повечето видове от този продукт съдържат сходни съставки - абразиви свързващи вещества, овлажнители, пенообразуватели и консерванти. Има обаче и някои различия в техните характеристики, с които е добре да сме наясно.
Със или без флуорид
Голяма част от пастите за зъби съдържат флуорид и неговата цел е да предпазва зъбите и техния емайл. Той е естествено срещан минерал в почвата и скалите, който се добавя към водата, някои храни и други продукти. Основното му действие е да намалява киселинността на плаката и да забавя растежа на бактериите, с което пази от кариеси. Освен това предпазва от процеса деминерализация, който също разрушава зъбите.
И въпреки че флуоридът като цяло се смята за безопасен, науката има известни съображения за използването му при деца и подрастващи, въпреки че техните зъби определено се нуждаят от него. А и продуктите, създадени за тяхната възрастова група, са със съдържание на безопасно количество флуорид. Ако и ние имаме притеснения относно използването му е важно да не забравяме просто да не поглъщаме от пастата, пише Medical News Today.
Източник: iStock
За чувствителни зъби
Ако сме усещали онази пронизваща болка при консумацията на нещо студено или сладко, вероятно имаме чувствителен емайл и търсим паста за зъби, подходяща за проблема ни. Те най-често съдържат вещества, които намаляват чувствителността на нервите - аргинин, калиев нитрат, калаен флуорид.
Но за да бъде ползата от тях още по-голяма, е добре да намалим киселинните храни и напитки, особено между хранения. Ако го направим, болката може да отмине и без нужда от специална паста.
Избелващи
Няма как да не се изкушим от рекламите, които ни обещават по холивудски бели зъби в домашни условия, само с използването на конкретна паста. Е, рядко това е самата истина, но ако решим все пак да опитаме, трябва да знаем, че веществата, които се съдържат в тези продукти, не са подходящи при чувствителен емайл. Не са препоръчителни и за продължителна употреба, защото могат да го направят именно такъв.
Освен това е важно уточнението, че избелващите пасти за зъби влияят само на външното оцветяване на зъбите, което е повърхностно, но не и на вътрешното, което се премахва само професионално в стоматологичния кабинет.
Източник: iStock
Най-честата основна съставка в този вид пасти за зъби е водороден пероксид. Той се използва и при професионалното избелване, но в доста по-висока концентрация, затова в домашни условия ще трябва да сме доста по-упорити за постигане на търсения ефект. Други често използвани съставки са натриевият бикарбонат, който има абразивно действие, както и активният въглен, който обаче може да се окаже прекалено агресивен за нашия емайл, предупреждава Which.
За какво да внимаваме
Вече разбрахме, че е важно да четем съдържанието и на пастата за зъби. Ето и още три вещества, които е по-добре да избягваме в продуктите за устна хигиена, защото могат да ни нанесат повече вреда, отколкото да ни помогнат.
На първо място това е титановият диоксид, който се среща в някои избелващи пасти. Той се абсорбира от тялото през венците и според различни изследвания, може да доведе до възпаления, клетъчни увреждания и нарушения във функцията на имунната система. А Международната агенция за изследвания на рака към СЗО го определя като "потенциално канцерогенен" при вдишване.
Източник: iStock
Добре е пастата за зъби, която използваме, да не съдържа и натриев лаурет сулфат (SLS). Той създава нейната пяна, но също така може да стане и причина за различни раздразнения в устната кухина. Освен това различни изследвания предполагат, че може да наруши хормоналния баланс в тялото. А и не бива да се заблуждаваме - повече пяна невинаги значи по-добро почистване, обяснява Times of India.
Триклозанът също се използва в някои пасти за зъби заради своето антибактериално действие. Но покрай вредните бактерии в устната кухина, често убива и полезните. Освен това изследвания сочат, че може да има негативен ефект върху хормоните на щитовидната жлеза. И това са все причини да избягваме продуктите, в които се съдържа.