Реденето на пъзел, на което сме отделяли дълги часове като подрастващи, не трябва да остава само като спомен от детството, а като навик за цял живот. Казваме го от опит - заради хилядите (колкото са и подредените ни парчета) забавни моменти, но го твърдят и специалистите.
Дясната половина на мозъка е ангажирана най-вече с емоциите и креативните ни качества. Лявата пък отговаря за логичното ни мислене и за стигането от А до Б.
Проучвания сочат, че реденето на пъзел е сред малкото активности, които изискват силна кооперация между двете полукълба на мозъка и активират тотално нови пътища на комуникация между невроните ни.
Източник: iStock
Пъзелите - доказано, имат позитивен ефект върху способността ни да се концентрираме. Повишават и креативността.
Но реденето на пъзел включва и голяма доза визуализация, което пък е добре за способността да следваме и постигаме цели.
Това занимание намалява пулса и кръвното ни налягане, а забавя и дишането.
Източник: iStock
Отново доказано, пъзелите изострят ума, способността ни да мислим бързо и имат регенеративен ефект за когнитивните ни умения.
Какво означава това ли? Означава, че редовното редене на пъзел помага да имаме по-добра памет, да държим Алцхаймера (и други видове деменции) настрана, и удължава живота. Май ние подредихме пъзела, а...