Мангото е сочен жълто-оранжев плод, който у нас е много екзотичен, но се оказва, че печели по консумация в световен мащаб.
Мангото бие дори бананите и ябълките. У нас този плод се среща през зимата в големите магазини, но качествата на иначе голямата вкусотия са несравними с това, което може да бъде опитано в тропическите страни, където плодът е в изобилие.
Дървото манго расте в Югоизточна Азия, Индия, Пакистан и Бангладеш. Култивирано е в Индия през IV-V век пр. Хр. Производството му бързо се разгръща в региона и започва изнасянето му към Африка.
Източник: iStock
Дървото е вечнозелено и огромно, като средно достига 35-45 метра на височина. Плодовете приличат на големи лимони. Оцветяването при узряване е от жълто, през оранжево към наситено червено.
Мангото има заслужен статут на супер плод. То служи за храна, но и като компонент в хранително-вкусовата промишленост.
Консумира се главно сурово, на сок или нектар, суши се, консервира се, а в някои части на света се прави и на туршия. Може да бъде замразено и във фризера.
Източник: iStock
Мангото е богато на натрий, калций, желязо, калий и бета каротин. Съдържа витамини от групата B, както и ценните E, А, и C. Антиоксидантнто му действие е гарантирано от алфа и бета-каротина, лутеина, полифенолите, флавоноидите, галиевата киселина, танини, кетахини, и кафеена киселина. В мангото няма наситени мазнини и холестерол, което го прави идеално за диети.