Марсоходът "Опортюнити" на НАСА откри сигурни доказателства, че на Марс някога е имало вода, пише "Монитор". Апаратът намери на ръба на кратера "Индевър" гипсова жила, която почти сигурно се е утаила от течаща през пукнатините на древна скала вода.

Откритието доказва, че Червената планета не винаги е била студена и суха, каквато е днес. Сега вече ще се проверява дали в някои части на планетата все още има вода под някаква форма и съответно живот.

От кацането си на Марс през 2004 г. двата марсохода изпратиха дори повече от очакваните материали за произхода и миналото на близката до нас, но мъртва планета. Вторият брат близнак "Спирит" обаче вече не се подчинява на команди от Земята и на практика е загубен за учените.

„Опортюнити", подпомаган от космически апарати в орбита около Марс, откри солидни доказателства за наличието на вода на Червената планета. Сред тях гипсовата жила е най-убедителното. Химическият състав и геоложките условия просто "крещят" вода. Гипсът се е отложил точно там, където е намерен. В скалата е имало пукнатина, през нея се е процеждала вода и гипсът се е утаил, коментира Стив Скуиръс, главен изследовател на мисията на "Опортюнити" и "Спирит".

Подобни жили не са рядкост на Земята, но на Марс това е едно от нещата, което кара геолозите направо да подскачат от креслата си. Откритието е страхoтен подарък за Коледа, не крие възторга си ученият.

Жилката е с ширината на човешки палец (около 1-2 сантиметра), а дължината и е 40-50 сантиметра. Нищо подобно досега не е било заснемано от "Опортюнити" по време на 30-те километра път, които той измина, преди да достигне кратера Индевър.

Химичният анализ на жилката показа, че тя е съставена почти от чист хидратиран калциев сулфат или просто казано гипс.

Очаква се "Опортюнити" да анализира и други предполагаеми гипсови жили по ръба на кратера Индевър. Водата е ключово условие за възникването и развитието на живот.

В момента и друг марсоход ­ "Кюриосити", е на път към Марс. Той ще кацне на Марс през август 2012 година и ще изследва кратера Гейл за вода и други елементи. Според американските учени именно на това място съществува най-голяма вероятност да бъдат открити микроорганизми. Но за разлика от "Опортюнити" "Кюриосити" няма да е чисто геологична мисия. Той има специален инструмент, който може да изучава органична материя. Сега със сигурност знаем, че на Марс е текла вода. Следващата стъпка на мисиите ще е да търсят органични вещества и структурните блокчета на жива материя.

НАСА нарече 2011 г "година на Слънчевата система" ­ през нея се случиха много велики събития, които завинаги преобразиха познанията ни за планетите.