Марс, или както също често го наричаме Червената планета, е следващата голяма цел на космическите компании и национални агенции. А докато се кроят планове - първо как да се стигне до нея, а после да се засели като в най-смелите мечти на Илон Мъск, научаваме все повече и все по-интересна информация за нея.
Последната идва от международно изследване с частичното участие на NASA, изводите от които бяха разпространени тази седмица. В тях за пореден път се пояснява, че днес атмосферата на Марс може да е неподходяща за задържане на вода на повърхността за дълго време, но в миналото тя е била в изобилие. Доказателства за това има не едно и две - останки от пресъхнали реки и езера, както и минерали, които се образуват само в течаща вода.
Един от тях е железният минерал ферихидрит. Именно той се смята за "виновник" за червеникавия прах, който покрива повърхността на планетата и е станал нейна най-отличителна черта. И досега беше известно, че той е смес от различни минерали, включително железни оксиди, но в това изследване акцентът е конкретно върху ферихидрита, който се посочва като причината за цвета на планетата.

Източник: iStock
Находката на минерала има много по-важно значение за Червената планета от цвета. Тя говори за едно минало, в което времето е била влажно, имало е хладка вода и температури, по-поносими за обитаване. Предположенията са, че на Марс е имало среда, способна да поддържа течна вода, преди да се случи прехода от влажна към суха среда преди милиарди години.
Днес швейцарските учени, които работят по изследването съвместно с NASA, смятат, че ферихидритът е навсякъде в праха, а също така вероятно и в скалните образувания. Това не е първото подобно твърдение, което чуваме, но сега има готовност с използването на данни от наблюдения и нови лабораторни методи да се пресъздаде прословутият марсиански прах в лабораторни условия.
И сега налице са доказателства, че едно време атмосферата на Марс е била подходяща за образуването на ферхидрит - като например във въздуха е имало достатъчно кислород, както и вода, които реагират с желязото. Въпросните условия са много различни от сегашната суха и студена среда, в която марсианските ветрове разнасят въпросния железен план навсякъде, създавайки характерния облик на Червената планета, обясняват на сайта на NASA.
Дали обаче всичко това е абсолютно вярно ще стане ясно чак след като първите физически проби от Марс, събрани от марсохода Perseverance, бъдат доставени на Земята за обстоен анализ. А всички тези открития са в помощ на евентуалното откриване на начин атмосферата на планетата отново да стане гостоприемна - дали за конкретни организми или и за нас, хората.