Напоследък, когато все повече се говори за това как да подсигурим личните си данни в интернет, сякаш все по-малко се замисляме какво всъщност споделяме за себе си с мрежата. Почти всеки път, когато си харесаме някоя статия или страница, натискаме Like във Facebook, вместо да го запазим в „Любими" на браузъра, а профилите си в Google+ и Twitter почти не обновяваме. Регистрираме се във всеки втори сайт за пазаруване онлайн, даваме e-mail адреса си навсякъде. Затова е много важно да сме запознати с някои от най-основните правила, когато сме в интернет.

За една от най-популярните чат програми Skype се твърди, че е доста уязвима. Затова е добре в менюто „Поверителност" да отметнете, че приемате разговори и съобщения само от хора в списъка си с контакти. И съответно винаги да бъдете подозрителни към новите запознанства. Не случайно има поле за представяне, когато някой иска пълномощно.

Все още обаче най-сигурният начин за комуникация си остава добрата стара електронна поща. Протоколите за сигурност и защита при нея са сред най-строгите. Изключение прави единствено

e-mail обменът през Wi-Fi мрежи

особено ако става дума за публични и незащитени. В този случай е много вероятно някой да се закачи за вашата безжична точка и да проследи какво точно правите онлайн. Затова е хубаво винаги, когато можете, да използвате защитени версии на сайтовете, в които влизате. За целта вместо обичайното http:// изписвайте https://. S показва, че искате да получите достъп до криптираната, а не публичната версия на съответния сайт. Това между другото е единственият сигурен начин за пазаруване или банкиране онлайн.

Най-уязвими се оказват социалните мрежи. Facebook например свързва всичките ви интереси и предпочитания към страницата ви. Те ще бъдат откриваеми за търсачките и всеки може да ги види. Затова е хубаво или да не попълвате нищо на тези полета, или просто да ги напишете в About me карето, където не излизат като линкове.

Задължителна стъпка при ползването на социални мрежи е да подреждате контактите си в списъци - приятели, семейство и така нататък. Отделете време

да настроите и секцията „Поверителност"

където да помислите внимателно над това кой какви права да има над профила и информацията ви.Една от най-ползваните услуги в световен мащаб - Google, също се оказва доста измамна на моменти. Залисани в многобройните й функции, често не обръщаме внимание къде сме натиснали Yes и къде No. Знаете ли например за наличието на Google Dashboard? На адрес google.com/dashboard можете да разберете къде и каква информация от вашия профил е споделена. Няма да ви отнеме много време да прегледате и да настроите опциите. Абсолютно задължително за сигурността ви е да триете Google Web историята (google.com/history). Тя е напълно безсмислена и служи за едно-единствено нещо - да предоставя на компанията информация за вашите предпочитания, като след това вие се сблъсквате с реклами на неща, близки до интересите ви.

в. "Монитор"