Като потребители е наша отговорност да правим информиран избор за продуктите, които купуваме ежедневно. И тук далеч не говорим само за хранителните стоки в потребителската кошница, а и за всичко друго, което използваме и в дома си, и навън, и върху кожата си.
Наше задължение е и да сигнализираме за нередности и потенциални рискове, за да могат отговорните органи да предприемат мерки и да намалим вредата, която въпросните продукти могат да нанесат.
Тази седмица Европейската комисия публикува новия доклад за дейността на своята Safety Gate Safety Gate Rapid Alert System. Тя е създадена с цел бърз обмен на информация между държавите членки на ЕС и Европейската комисия относно опасни нехранителни продукти, които могат да изложат на риск здравето и безопасността на потребителите.

Източник: iStock
ЕК в помощ на потребителите
Подчертава се, че през 2024 г. организацията е получила рекорден брой сигнали, който е двойно по-голям в сравнение с 2022 г. Освен това правилата и контролът върху качеството на продуктите е затегнат, за да се гарантира сигурността на нас, потребителите. Въпреки това оплаквания, както разбрахме, далеч не липсват.
Изброени са и конкретните категории продукти, за които има най-голям брой сигнали. Ето и кои са те:
1. Козметика - 36%
2. Други продуктови категории - 24%
3. Играчки - 15%
4. Електроуреди - 10%
5. Моторни превозни средства - 9%
6. Химически продукти - 6%

Източник: iStock
Козметиката Все по-често се определя като опасна
Най-често сигнали са за заплахи за живота и здравето на човек, които могат да възникнат най-вече заради използваните в състава на продуктите химикали (49%). Следва рискът от травми (14%), рискът за околната среда (8%), риск от задавяне (7%) и риск от електрически шок (7%). 15% са за други рискове, които не са уточнени.
А България
Що се отнася конкретно за нашата страна, подадените сигнали към организацията за 2024 г. са общо 313. Трите най-често споменавани категории продукти са детски артикули и оборудване (36%), дрехи и модни продукти (26%) и мебели (15%). Най-често споменаваните рискове са от травми (64%), задушаване (31%) и задавяне (15).

Източник: iStock
Грижата за децата винаги е водеща
Изводите
От тези данни можем да си направим няколко извода. Първият е, че хората все повече се вълнуват от сигурността и безопасността на продуктите, които използват. Все по-активни са и при откриване на нередности. Вторият е, че обръщаме все повече внимание на козметиката, която използваме, на нейния състав и на това как той може не само да не ни помогне, но и да ни навреди.
А третият е, че безопасността на децата ни е основен приоритет. И се надяваме да се предприемат все повече мерки в правилната посока, за да се предотвратят всички потенциални рискове, които в някои случаи могат да доведат и до инциденти с фатален край. Затова винаги трябва да бъде активни и наблюдателни.