Най-широко разпространените уеб плъгина са и едни от най-разпространените носители на зловредни програми и вируси. Става въпрос за Flash Player и Reader на Adobe, съобщава kaldata.
Зад своята известност те крият и доста рискове, някои от които доста трудно могат да бъдат разпознати. Те се появяват на екрана обикновено като обновления на софтуера, които изскачат изневиделица от уеб страниците, които посещаваме и ни приканват да ги инсталираме.
Предлагаме няколко лесни начина да разпознаете кога едно обновление е истинско или фалшиво. Ако инсталационният файл е във формат ZIP вместо DMG, то най-вероятно става въпрос за фалшива програма и потенциален вирус.
Ако, докато сърфирате в Мрежата пред вас се появи прозорец с покана да инсталирате поредното обновление за Flash, не му се доверявайте веднага.
Първото проверете интерфейса за печатни или граматически грешки - доказателство, че пред вас стои фалшива програма. Ако видите такива грешки, веднага затворете прозореца.
Друг полезен навик е след изтеглянето на дадена програма, да проверите местоположението й с опцията Show in Finder.
Ако програмата е в папка с име подобно на Applications или Applications/Utilities/, то най-вероятно е истинска. Ако, обаче, се помещава в папката Downloads, по-добре не я инсталирайте.
The BirdMan
на 23.04.2012 в 13:09:55 #1Тази статия не говори нищо освен на 0.1% от българите, които имат Apple операционна система. Гофрети, не можете просто да преведете коя да е статия и да я плеснете така!![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/nono.gif?_=1446728989)