Пробвате диета след диета и не виждате почти никаква промяна. След това пробвате и друга - и тя не работи така, както са ви обещали. Причината за това най-вероятно се крие в гените ви, пише Men's Fitness.
Независимо дали целта на диетата е да свалим или да качим тегло, най-големият фактор за успеха не е храна, която консумираме, а в генетичната ни предразположеност към нейното усвояване.
Кетоновата диета например (висок прием на протеин и мазнини, елиминиране на въглехидрати) е благоприятна за много хора, чийто предци са имали добре работещ черен дроб и бърз метаболизъм. За човек, чийто метаболизъм е по-бавен и е роден в семейство, в което се е пиело повече алкохол, кетоновата диета би имала никакъв или дори негативен ефект.
Източник: iStock
Решението
Специалистите в областта на храненето съветват, че най-добрият начин да се възползваме от която и да е диета, е винаги да я комбинираме с умерен спорт за не повече от месец, и след това да решим дали да се придържаме към нея. Ако не забележим резултати през този месец, най-добре да преминем на друг режим и да видим той как би ни се отразил.
Дългосрочното излагане на хранителни вещества, към които тялото генетично не е предразположено, би могло не просто да ни лиши от резултати, но и да нанесе вреда на органи и системи в тялото.