Тиквичките са един от най-предпочитаните зеленчуци в домашната лятна кухня. Освен, че са изключително вкусни, те са нискокалорични (около 15 калории за 100 гр пресни тиквички) и съдържат полезни количества от фолиева киселина (24мкг/100г), калий (280мг/100г), витамин А и магнезий.

Тиквичките могат да бъдат консумирани дори напълно сурови - наразяни или настъргани в студени салати или съвсем леко прекарани през огъня за топли салати, както това е характерно за тайландските и виетнамски рецепти.

В Мексико цветовете на тиквичките са предпочитани повече от самия зеленчук и се използват за супи или като пълнеж за "quesadillas" (вид сандвич, приготвен с мексикански царевичен хляб - tortilla и сирене).

В Италия тиквичките се сервират по много начини и най-често пържени с галета. Някои ресторанти предлагат и специалитета "пържени цветове от тиквички", известен като "fiori di zucca".

Във Франция тиквичките са основна съставка в "ratatouille" - ястие от задушени летни зеленчуци, приготвени със зехтин и задушавани продължително време на ниска температура. Ястието произхожда от района на Ница и се сервира като гарнитура или като самостоятелно ястие за обяд, с хляб.

В Турция тиквичките са основна съставка в популярното ястие mücver или "тиквени палачинки", приготвени от настъргани тиквички, брашно и яйца, леко запължени в зехтин и сервирани с кисело мляко.

В Либия тиквичките се пълнят с кайма и ориз плюс различни подправки и се задушават на пара. Използват се също и в редица рецепти за приготвяне на задушени зеленчуци. В Египет се приготвят с доматен сос, чесън и лук.

В Гърция тиквичките обикновено се пържат или се варят с други зеленчуци. Сервират се най-често като ордьовър, но по време на пости се използват и като основно ястие. Съседите ни също консумират цветовете, най-често пържени, но може и печени на фурна с доматен сос. Към ястието обикновено се добавя и фета сирене.

У нас най-популярната рецепта е за пържени тиквички, залети със сос, приготвен от кисело мляко, чесън и копър.

 

тя.bg