Може би не са чак толкова малко хората, които поне веднъж са прочели или чули, че трябва да се пият по 6-8 чаши вода на ден. Със сигурност обаче са малцина тези, които спазват тази здравословна препоръка на специалистите по хранене и диететика.

Освен това консумирането на малко вода води и до по-бързо стареене на кожата и въобще на целия организъм. Това стана ясно на пресконференцията по повод предстоящия Световен ден на водата, който се отбелязва всяка година на 22 март.

Проф. Донка Байкова, ръководител на Катедра "Превантивна медицина" във Факултета по обществено здраве при МУ - София призна, че от близо десетилетие у нас не е имало национално представително проучване, което да предоставя пълна информация за нагласите на хората от различните поколения към приема на вода и други течности.

"Последните получени данни са от изследване, проведено през 2004 г. в 26 области на страната. Според тях средното дневно количество минерална вода, което потребява българинът е между 22 и 28 мл, докато количеството на газираните безалкохолни напитки е в пъти повече - между 62 и 158 мл на ден" - каза проф. Байкова.

Културата на търсене и използване на трапезни, изворни и минерални води у нас също не е на необходимото ниво, хората често бъркат чувството за жажда с това за глад и първо посягат към храна, а не към вода.

Често главоболието, общият дискомфорт, напрегнатостта, нарушената терморегулация са резултат от недостатъчно количество приети течности и първото, което трябва да направим в такива случаи, е до посегнем към чашата с вода, посочи проф. Донка Байкова.

Нейната препоръка е в ежедневието да се използват слабоминерализирани води от различни извори, като се редуват. Друго важно предупреждение е да се избягват водите с висока минерализация - над 500 мг на литър.

Всеки, който прибягва до диета за редукция на телесното тегло, трябва да е наясно, че не бива да ограничава количеството на водата, която приема, защото това крие опасност за здравето.

"Задължително е хората, страдащи от артериална хипертония да търсят информация за съдържанието на натрий върху етикета на бутилката и ако то надвишава 20 мг на литър, да не приемат такава вода - съветва проф. Байкова. - Тя не е подходяща и за деца.

Много добре би било и у нас да се възприеме практиката, утвърдена от години в развитите страни, кафето и алкохолните напитки в заведенията да се сервират заедно с чаша вода, тъй като този начин на консумация е много по-щадящ за организма.

Обяснението е, че и кафето, и алкохолът водят до дехитратиратация". Според проф. Веселка Дулева, ръководител на отдел "Храни и хранене" в НЦОЗА, е тревожна и информацията от изследванията при децата и учениците от горните класове.

„Не може да бъде оставено без внимание признанието на голяма част от децата във възрастта от 1-ви до 4-ти клас, които откровено споделят, че консумират енергийни напитки повече от веднъж седмично - каза проф. Дулева, която е национален консултант по хранене и диететика.

Факт е, че днес в повечето училища липсват чешмички, а тоалетните са едниственото място, но твърде неподходящо за децата да пият вода. За да се намери решение на проблема, здравни експерти са инициирали и провели среща в Министерството на образованието и науката./Lifestyle.bg