При възникване на пожар нощем, най-уязвими са децата до 12-годишна възраст, тъй като за тях е характерно, че спят много по-дълбоко и по-дълго от възрастните. Трудно се будят и от шумове и звуци.

Според статия, публикувана в Journal of Pediatrics, учени са изпитали четири типа противопожарни аларми върху 176 деца на възраст между пет и дванадесет години.

От изследването били изключени децата под петгодишна възраст, тъй като се смята, че те са твърде беззащитни при пожар и винаги имат нужда от подкрепата на възрастен, който да ги изведе от сградата.

Снимка 385768

Източник: iStock

Три от алармите използвали гласа на майката, а една - силен писклив звук. Изследователите установили, че децата се будят три пъти по-често, когато зазвучи гласовата аларма, в сравнение със звуковата.

Алармите, използващи майчините гласове, събуждали между 86 и 91% от децата, докато звукът - едва 53%. Гласовите аларми карали децата много бързо да избягат и от "горящата" стая - това се случило с 84-86% от тях, като те напуснали в рамките на 18 до 28 секунди.

За сравнение, само 51% от децата, които били събудени от звуковата аларма, избягали, а това им отнело цели пет минути.

Снимка 385769

Източник: iStock

Тъй като е известно, че човешкият мозък реагира различно на звука от своето име, дори по време на сън, учените искали да проверят дали ако майчиният глас каже и името на детето, то ще се събуди по-бързо. Оказало се, че това няма влияние върху ефективността на алармата.

Предстоят изследвания, които ще установят дали мъжки или случаен женски глас ще бъдат толкова ефективни, колкото майчиният, както и дали гласовите аларми са по-ефективни от звуковите и при възрастните хора.