Десетият роман на Елиф Шафак, позната у нас с бестселъри като "Любов", "Чест" и "Копелето на Истанбул", изследва част от най-злободневните екзистенциални, социални и политически проблеми на нашето време.
Религиозната принадлежност, последствията от изборите, които правим, и феминизмът са само част от въпросите, пред които се изправят "Трите дъщери на Ева" - Грешната, Набожната и Раздвоената. Книгата е едновременно дръзко изследване на мюсюлманската идентичност и роман в нейна защита, а фактът, че е публикувана за пръв път около периода на американската "мюсюлманска забрана", инициирана от президента Доналд Тръмп, прави посланието ѝ още по-въздействащо.
Чрез своите герои Шафак говори открито за опасностите от религиозния екстремизъм и политическите репресии, осъждайки догмите и призовавайки читателите да възприемат ценността на съмнението.
Това е история за идентичността, политиката, религията, жените и... Бог.
Това е историята на младата туркиня Пери, която расте като невинна жертва в непрекъснатата война между самотния секуларизъм на баща си и ислямската религиозност на майка си. Момичето печели стипендия за Оксфордския университет и пристига в Англия, където се сприятелява с чаровната Ширин - атеистка от ирански произход, и Мона - забулена с хиджаб египто-американка. Така се заражда една необичайна връзка между три съвършено различни жени от мюсюлмански произход - Грешната, Набожната и Раздвоената, Трите дъщери на Ева.
Това е история за отстояването на вярата и за любовта, за победата над страховете и удоволствието да изречеш истината.
Носител на множество награди и литературни отличия, Елиф Шафак е най-четената турска писателка и утвърден и обичан автор на бестселъри, сред които "Любов", "Копелето на Истанбул", "Чест" и "Майстора на куполи". Творбите ѝ са преведени на 47 езика, а нейни политически коментари са публикувани в престижни издания като New York Times, Financial Times, Guardian, Independent, Wall Street Journal, Der Spiegel и списание Time.
Шафак е и сред най-активните обществени личности в социалните мрежи, с над милион и половина последователи във Facebook и Twitter. Пише на турски и на английски, живяла е на Запад и на Изток и определя себе си като номад, космополит, любител на суфизма, пацифист, жена и майка.
Източник: Егмонт