Четох някъде, че американските филми се радвали на такова всеобщо приемане и одобрение благодарение на факта, че обикновено завършват с победа на доброто. Или казано с други думи - каквото и да се случва, ясно е, че добрият винаги оцелява, умира трудно (т.е. изобщо не умира), което ще рече, че ако ще умира - ще умира умно и все пак няма да умре. И накрая доброто винаги възтържествува, а лошият отива в затвора или просто си плаща всички грешки където трябва.
В живота обаче не става така. Колкото пъти отворя новините, толкова пъти ще видя, че има N броя жертви на пътно-транспортни произшествия, загинал от токов удар по време на работа, военен сблъсък тук, земетресение там, цунами на друго място... Или пък просто е фалирала някоя голяма компания. Новините с фалитите нямат изписани човешки жертви, но се подразбира, че хора остават на улицата и започват да търсят своя хепиенд. Защото за да се стигне до някакъв хепиенд на лента обикновено се преминава през десетки перипетии, за да може накрая да се съберат всички и да се прегърнат щастливо.
Само че добрите новини рядко влизат в новините. Обикновеният човек не интересува никого, защото няма драма, няма кръв, няма съспенс. И много важно дали при него има хепиенд или той просто става поредната статистика в хрониките на драмата.
А аз имам отчаяна нужда от добри новини. И във върховния си егоизъм не искам просто добри новини за хора на другия край на света, нито пък интересни новини за новата издънка на рода Джоли-Пит. Искам добри новини за себе си и хората около мен. Глупаво и упорито настоявам за моя собствен хепиенд и докато правя това, успявам да се натопя във всички възможни драми и трагедии.
Има моменти, в които докато чакам добрите новини, започвам да се чудя дали е по-добре да не чакаш нищо или да чакаш нещо, но то да не се случва. Ако не го чакаш и се случи, ще има приятен обрат в събитията и филмът става супер интересен, защото всички зрители са очаквали най-лошото, но все пак облекчено си получават хепиенда.
Има моменти, в които отказвам да приема, че няма да чакам нищо. Защото ако не чакам, отричам изконно заложената у всеки надежда на очакването. Дали надеждата крепи човека или надеждата е последното, което остава, когато всичко друго го няма? Ужасно не обичам да се блъскам постоянно с въпроси, на които не получавам отговор. Или получавам в отговор други въпроси. Или просто получавам отговор, който не приемам. Да, в приемането е ключето на... нещо си. Приемане или примирение? Поредният въпрос.
Най-голямото наказание на човек е всъщност фактът, че е мислещо същество. Така сам си задаваш въпросите, сам си отговаряш, сам си слагаш диагнозата и си предписваш лечението. Да ни бяха дали и повече воля да си спазваме предписанията...
И все пак, независимо от диагнозата и всичко, гладът за хепиенд остава. Защото има жажда за надежда...
Глад за хепиенд
02.03.2009 12:44:03
преводач
на 19.02.2009 в 09:38:50 #8...съгласен съм... мисля, че гладът за хепиенд е глад за поне някаква надежда в този обезнадежден и обезверен свят... не мислите ли, че този глад е заложен от твореца във всеки човек?
hypertrade
на 16.02.2009 в 09:52:01 #7няма значение какво става в живота хепи енда предизвиква полжителна емоция у всеки човек и така и триабва да е има и драми ако на някй иска да разнообрази и други жанрове ако човек освен в живота а и вечерно време с филма изпитва отрицатели емоции каде отиваме ни може би .....
Sevt1914
на 14.02.2009 в 15:31:33 #6Това какви новини ще гледаш зависи само от теб и от избора на това какво да гледаш. Демокрация е има стотици телевизии, вестници, за необятния интернет да не говорим. Колкото до негативните новини, простата причина е че според наложения ни англо-саксонски-атлантически модел това вдигало рейтинг...и че щяло да има превантивна мярка. Да ама ако намерите човек който да се откаже да кара пил от видяното по телевизията, или да спре цигарите, защото на кутията пишело че ще умре от " бавна и мъчителна смърт " много ще се радвам да се запозная с него.....единствения ефект , който измислените журналистчета постигат е да депресират малката на брой останала нормална част от обществото. Относно написаното за" мислещото същество " - именно това е един от основните проблеми на човечеството - защото ако си тъп като си вземеш мизерната заплата от мизерното бачкане ще отидеш и ще я изпиеш в мизерната кръчма и ще се прибереш при мизерното си семейство НО ще си един от най - щастливите хора на земята, защото няма да осъзнаваш всъщност какво нямаш. Като контрапункт - ако си мислещ ще осъзнаваш какво ти липсва, ще се бориш за него, ще се ядосваш на несправедливия свят и на това колко тъпи са хората около теб...какво да се прави живот - пълен е с ирония :/
boris
на 14.02.2009 в 13:29:01 #5Аза пък мисля точно обратното. Нещата които съм постегнал с труд, въобще не ме правят щастлив.
Miki
на 14.02.2009 в 12:12:58 #4В живота нищо не идва даром включително и хепиенда. Ако някой възнамерява само да чака и нищо да не прави, много ще има да чака.
Расъл у Расник
на 13.02.2009 в 17:36:44 #3Уфффф...Колко досадно е написана тая статия. Иде ти да шибнеш един шамар на авторката и да и завъртиш сопольете около врато.
boris
на 13.02.2009 в 15:26:11 #2Щеше да е хубаво, ако авторът беше прочел предишната публикация. Тази почти я повтаря като смисъл, само дето не е много приятна за четене в чисто литературен смисъл.
azzazzel
на 13.02.2009 в 15:17:44 #1Първи!