Месеци наред земетресението в Турция от 6 февруари 2023 г. бе една от най-коментираните световни теми. Вследствие на природното бедствие с магнитуд 7.8 по Рихтер загинаха близо 60 хиляди души. Това го направи второто най-смъртоносно в света след това в Хаити през 2010 г., при което жертвите бяха над 100 хиляди души.

Турция, земетресението в страната и колко силно е било то сравнено с тротил и атомни бомби

Колко точно е било силно земестресението в Турция

Няколко сравнения от сеизмолози

В първите часове на новата 2024 г. пък централната част на Япония за пореден път бе разлюляна от мощен земен трус, определен на 7.6 по Рихтер. Щетите и разрушенията са големи, най-вече по инфраструктурата, но това е напълно очаквано при подобен магнитуд. Има обаче една друга, много по-важна подробност.

Докато изтичат последните критични часове, в които има шанс да се открият още оцелели под останките, съобщеният брой на жертвите е изненадващо малък - около 80-90 души. И това няма как да не повдигне въпроса какво е по-различното в Япония, че дори подобно мощно земетресение да отнема толкова малко човешки животи - нещо, което не се случва никъде друга по света.

Снимка 648020

Източник: iStock

Основната причина е, че в Япония опустошителни земетресения се случват достатъчно често, за да станат причина не само за строга регулация и въвеждане на норми и правила, но и за да бъдат хората подготвени как да реагират, за да могат да спасят живота си.

Според Reuters, в азиатската страна се случват около 20% от всички земетресения с магнитуд над 6, а годишно трусовете, които могат да бъдат усетени от хората, са над 2000.

И всичко това се дължи на специфичното географско положение и движението на тектонските плочи на територията. Например на полуостров Ното, който беше най-силно засегнат от труса на 1 януари, през последните три години са регистрирани 500 малки и средни по сила земни труса.

Най-големи са щетите върху старите, дървени постройки от преди 1981 г., когато се въвеждат правила за устойчивост на земетресения, изпълнявани при всеки нов строеж. Именно в райони, в които преобладават тези стари и необезопасени къщи, се отчита най-голяма смъртност.

Главната промяна е, че основите на сградите се полагат така, че да се люлеят от вибрациите и по този начин да останат устойчиви. Така къщите и блоковете буквално се огъват, както сме виждали в много видеа, а след труса може нито един прозорец да не е счупен, нито една стена да не е напукана. И рискът от срутване е минимален.

На фона на щетите от поредното земетресение си припомняме, че в Япония подготовката за реакция е част от ежедневието на гражданите. Тя е силно застъпена в програмите на учениците и студентите и се извършват редовни симулации.

Снимка 648025

Източник: iStock

Внедрени са и специални системи за предупреждение, които могат да сигнализират за трус 30 секунди преди той да се случи. Така всички получават ценно време, в което да се евакуират. Дори в жп транспорта, които е изключително развит в страната, има инсталирани сеизмични сензори, които предизвикат спиране в цялата страна, гарантирайки безопасността на пътниците.

А когато се инвестира достатъчно в подготовката, резултатите са на лице тогава, когато е необходимо. Най-важното е, че когато знаеш какво точно трябва да направиш, паниката отстъпва на здравия разум, което води до много по-голям шанс за оцеляване, пише PHYS.org.

Защо Япония е най-популярната туристическа дестинация в света в момента

Страната, която беше затворена за туристи допреди година, но сега е най-популярната дестинация в света

Какво точно привлича туристите

Освен това след всяко ново силно земетресение властите щателно анализират щетите, броя на жертвите и какво е довело до тях, за да се предприемат мерки при следващ случай да се избегнат в голяма степен. И понеже никой не знае къде може да бъде следващият разрушителен трус, всички страни по света могат само да взимат пример от Япония.