Въпросът "къде са всички?" е в основата на т.нар. парадокс на Ферми - това е противоречието между голямата вероятност за съществуване на извънземни цивилизации и липсата на доказателства за наличие и контакт с такива. Защото според мнозина, възрастта на Вселената и нейната големина подсказват, че животът трябва да е често срещан и ние съвсем да не сме единствената цивилизация.

Пентагонът, НЛО, извънземните, докладът за необясними небесни феномени и какво да очакваме от него

Има ли извънземни - Пентагонът готви доклад

Все още знаем малко за него

Още повече, че животът на Земята е краткотраен и съвсем не толкова съвършен, и много вероятно е да има "нещо над и освен нас".

А логичните обяснения, които твърдят, че всъщност сме сами в необятната вселена някак не са убедителни и хората продължаваме да си задаваме хиляди въпроси.

Руският физик Александър Березин от Националния изследователски университет по електронни технологии има известно обяснение на нещата. Той нарича идеята си, която е решение на парадокса на Ферми, "първият влиза, последният излиза". Тя предполага, че когато една цивилизация достигне способността да се разпространява из Вселената, тя неизбежно ще заличи всички останали цивилизации.

Снимка 631336

Източник: iStock

Мрачното решение не предполага непременно зла извънземна раса. Просто ние може да сме твърде малки и експоненциалното разширяване на чуждата раса в галактиката да е по-важно за тях от това, което ще се случи с нас.

"Те просто няма ни да забележат, по същия начин, по който строителна бригада разрушава мравуняк, за да построи сграда. Защото нямат стимул да го запазят и защитят", казва ученият, цитиран от IFL Science.

Въпреки че картината, която той рисува е доста мрачна, има и един по-ведър аспект. Той предполага, че причината, поради която все още сме тук, на Земята е, че няма вероятност да бъдем мравки. А по-скоро ние сме бъдещите разрушители на безброй цивилизации.

Снимка 631334

Източник: iStock

"Ако приемем, че тази хипотеза е вярна, трябва да се замислим какво означава тя за нашето бъдеще. Единственото обяснение е позоваването на антропния принцип - хипотезата, използвана в космологията и физиката, според която наблюдаемият за хората свят има за свое очевидно условие възможността за човешкото присъствие. Ние сме първите, които ще пристигнат на междузвездния етап и най-вероятно ще бъдем последните, които ще го напуснат", обяснява Березин.

Решението на Березин за парадокса е резултат от няколко опростявания на предположенията. Например, нашето определение за живот зависи от различни параметри, но за Березин има значение само един - растежът. Растежът е тласъкът за разширяване отвъд планетата на произход и, ако тласъкът стане доминираща сила, той ще потъпче всеки друг съществуващ живот във Вселената. Колониализмът и капитализмът са два исторически примера за такива сили.

Ейбрахам Лоуб, извънземните и теорията му, че сме създадени от по-висша форма на живот и в лабораторни условия

Появи се нова теория за произхода ни

Според физика Лоуб сме създадени в лаборатория

Така че изводът е, че трябва или да излезем навън и да завладеем, или да бъдем унищожени. Все пак, самият Березин се надява, че греши. И че животът може да бъде открит само когато е много близо, а не на голямо разстояние. А откриването на извънземна цивилизация преди да сме поели по пътя на унищожението, може просто да направи нас самите достойна цивилизация.