Всяко нещо в света, който познаваме, има начало и край. Земята, макар и да просъществува още милиарди години, в един момент също ще изчезне.

StarCrete - тухлата от прах, картофено нишесте и сол за строене в Космоса, а защо не и на Земята

Извънземен прах, картофено нишесте и сол - рецепта за застрояването (не само) на Марс

Решение ли е това и за Земята

Но за да сме наясно какво ще се случи с бъдещето на нашата планета, трябва да сме запознати и с нейната история.

Земята се е образувала от гигантски облак от газ, прах и плазма, който се нарича мъглявина, преди около 4.6 милиарда години. Първият континент вероятно е оформен на повърхността ѝ преди 4.4 милиарда години.

Атмосферата на ранната Земя е много различна от настоящата. Тя не е съдържала кислород и съответно много форми на живот, сред които и хората, е нямало как да се развиват и оцеляват.

Снимка 615958

Източник: iStock

Постепенно обаче количествот кислород е започнала да нараства. Това се става преди около 2.4 милиарда години, а случващото се учените наричат Голямото окислително събитие.

Принос за това имат малки микроорганизми, развивили способността да произвеждат енергия от слънчева светлина и така да освобождават кислород. Той започва да се натрупва в атмосферата и така се е стигнало до възможността за еволюция на по-сложни форми на живот.

Снимка 615957

Източник: iStock

Първите животни, вероятно морски гъби, са се появили преди около 660 милиона години. За сравнение появата на хората датира от преди 200 000 години до 2 милиона години, като се смята, че родината им е Африка.

Два са основните фактора, от които хората се нуждаят, за да живеят на Земята. От една страна Слънцето, което осигурява по-голямата част от енергията, от която живите същества се нуждаят, за да оцелеят. Растенията използват слънчевата светлина, за да растат и да произвеждат кислород. Животните, включително и хората, разчитат на растенията за храна и кислород.

Снимка 615956

Източник: iStock

Другият важен фактор е движението на повърхността на планетата. Непрекъснато променящата се повърхностна среда създава метеорологични модели и химически промени в океаните и на континентите, които са позволили на живота да се развие на Земята.

Учените смятат, че Слънцето ще продължи да свети още 5 милиарда години, пише IFL Science. Но постепенно ще става все по-ярко и ще затопля Земята все повече. Процесът е бавен, но сигурен. И тогава нашата планета ще бъде твърде гореща, за да поддържа водните басейни на повърхността си, които пък от своя страна поддържат живота.

StarCrete - тухлата от прах, картофено нишесте и сол за строене в Космоса, а защо не и на Земята

Извънземен прах, картофено нишесте и сол - рецепта за застрояването (не само) на Марс

Решение ли е това и за Земята

След това Слънцето ще нараства в и разширява в по-голяма звезда, която астрономите наричат червен гигант. И която в крайна сметка ще погълне Земята.