Времето е доста интересна концепция, която да разберем. Например, благодарение на Айнщайн, ние знаем, че времето тече по-бързо, колкото по-далеч сме от гравитационното поле.
Разликата за наблюдатели като нас, стоящи на скалиста планета, обикновено е доста малка, но това е нещо, което трябва да вземем предвид, когато наблюдаваме Вселената или определяме координатите с помощта на GPS. Ние дори изчислихме точно колко по-бързо тиктака времето на Луната и знаем, че астронавтите, които се отправят към Марс, ще изпитат малко забавяне на времето.
Има големи въпроси за това какво причинява тиктакането на времето и как го преживяваме. Но се оказва, че хората имат по-фундаментални въпроси от това, като например "какво всъщност означават сутрин и следобед?" Първо, защо дните са разделени на 24 часа?
Източник: iStock
Един ден се определя от това колко време отнема на Земята да се завърти около собствената си ос по отношение на Слънцето, а една година се определя от това колко време отнема на Земята да направи една обиколка около Слънцето. За нас е по-полезно да разделим тази част от времето допълнително, като я разпределим на по-малки части, разбира се означаващи часове, минути, секунди, чак до зептосекунди, йоктосекунди и т.н.
Защо всъщност разделяме дните на 24 часа
Причината, поради която използваме 12 часа, 24 часа и разделяме часовете на 60 минути, идва от древните египтяни. Вместо да използват основа 10, те използват основа 12. "Нощното време беше разделено на 12 часа въз основа на наблюденията на звездите. Египтяните имаха система от 36 звездни групи, наречени "декани" - избрани така, че всяка нощ един декан да изгрява 40 минути след предишния", разказва пред ABC Scienceд-р Ник Ломб, консултант куратор по астрономия в обсерваторията в Сидни.
Източник: iStock
"Произведени са таблици, за да помогнат на хората да определят часа през нощта чрез наблюдение на деканите. Удивително е, че такива таблици са открити вътре в капаците на ковчези, вероятно за да могат мъртвите също да определят часа." Два допълнителни часа са били добавени от египтяните, които са използвали часовници със сенки за здрач и залез. Разделянето на часовете и минутите на 60 идва от вавилонците, които са наследили основата 60 от шумерите.