Не са много хората, които в понеделник се чувстват истински отпочинали и готови за работни ангажименти. Често пъти именно тогава започваме да си представяме следващата почивка, като обикновено си пускаме отпуск в петък, за да имаме три почивни дни.

Просто мързел или заради стрес на работа - какво се крие зад тенденцията “тиха ваканция”

Просто мързел или заради стрес на работа - какво се крие зад тенденцията “тиха ваканция”

Как все повече служители си почиват без да взимат отпуск

Ако работим от понеделник до петък обаче най-ефективният начин да се презаредим с енергия е като си пуснем отпуск не в петък, а в сряда. Колкото и да е странно, има научни доказателства за това.

Когато не сме на работа в средата на седмицата, разчупваме обичайната рутина и се откъсваме от "тиранията" на офиса. Хората имат външно, но и вътрешно усещане за време и ритъм, каквито са работната седмица или крайните срокове, пояснява проф. Доуна Балард от Тексаския университет в Остин.

Снимка 586581

Източник: iStock

"Всеки има различен хронотип. Едни хора се движат по-бързо, други са бавни", пояснява тя. И допълва, че работната седмица не се съобразява с особеностите ни и реално задава темпото, с което да работим, и кога точно да го правим.

Цикличният график като работата от понеделник до петък с почивка през събота и неделя са притъпили собствените ни усещания за темпо. А понеделниците ни се виждат най-трудни, защото през уикенда сме се съобразявали с реалното си темпо на живот.

Снимка 675613

Източник: iStock

Почивка в сряда прекъсва този цикличен график и ни дава възможност да се съобразим със собствения си вътрешен ритъм и променя баланса между работно и наше време... в наша полза. Получава се своеобразно рекалибриране на живота ни.

Снимка 635917

Източник: iStock

Затова и опитите с работа от къщи в сряда са се оказали особено успешни, коментира проф. Балард. "Знаеш, че имаш само два работни дни в работен ритъм, след което отново се връщаш към собствения си", казва тя пред Quartz.