В сезона на отпуските, който е в разгара си в момента, но и малко отпреди началото му, се наблюдава тенденцията "тиха ваканция". Тя обикновено е изкушаваща за служителите, които имат възможност да работят дистанционно и се възползват от това, че не трябва да са в офиса, за да си позволят "мини-ваканции". Вместо дори да влагат минимални усилия в работата си, хората просто симулират дейност, без реално да извършват такава.
Всъщност тази тенденция тръгва от САЩ, където ново проучване доказва, че се разпространява все повече. Според Pew Research Center в страната има повече от 22 милиона възрастни, които работят дистанционно.
Откакто за "тихата ваканция" започна да се говори и в социалните мрежи, много хора намират причината за популярността ѝ в мързела на милениалите и поколението Z. Въпреки това обаче данните от скорошно проучване на Harris Poll показват, че тенденцията не остава подмината от хора във всички възрастови групи. Установено е, че почти 1200 анкетирани служители са си позволили да отсъстват от работа в една четвърт от времето, без да имат разрешение.
Източник: iStock
Предвид данните, те са показателни за реалността, с която се сблъскват работниците. Много от тях избягват да използват максималния си отпуск и смятат, че вземайки повече отпуск, ще бъдат счетени за мързеливи, пише Wall Street Journal. Пред изданието главният стратегически директор на Harris Poll - Либи Родни, обяснява, че хората търсят заобиколни начини и не искат "да се поставят в уязвима позиция".
Работодателите обаче са на мнение, че в крайна сметка е по-добре да си вземем почивка, отколкото да изпълняваме посредствена, половинчата работа или като цяло да се преструваме, че работим. Освен това се и забелязва, когато си спестяваме дейност, тъй като ниската продуктивност се изразява в по-слаби резултати и по-малко продукция.
Източник: iStock
Всъщност, предпочитанието на американците да не си взимат платен отпуск се забелязва от години насам. През 2018 г. повече от половината американци не са го ползвали, което възлиза на около близо 768 милиона дни неизползвана почивка и показва, че нежеланието за пускането на отпуск продължава да е широко разпространено в американската култура. Като причина за това се посочват огромните обеми от работа, както и притеснението как ще се приеме взимането на почивка от работодателя. А това са все показателни фактори за трудния баланс между работата и личния живот.
Все пак, добре прекараният отпуск от работа има ползи не само за психичното ни здраве, но и за цялостното ни здраве в дългосрочен план, като ни помага да минимизираме рисковете от неврологични разстройства като деменция, които могат да бъдат резултат от дългосрочни дефицити на сън.
Може би по-неочакваната полза от използването на платения отпуск, е свързана с по-високите шансове за повишение, следствие от нарасналата ни производителност, след като сме си починали добре. Според проучване на Ernst & Young, за всеки 10 допълнителни часа отпуск, представянето на служителите им в края на годината се подобрява, пише Independent.