Мечоопашатият рак, известен още като подковообразен рак, меченосец или ксифозура, е жива вкаменелост, която се движи по крайбрежието почти непроменена в продължение на 445 милиона години, много преди динозаврите някога да стъпят по Земята.

Perucetus colossus - този кит ли е най-голямото животно, живяло някога

Наистина ли това е най-голямото животно, съществувало някога

Поредното чудо на природата

Освен че кръвта им е синя, от всички видове животни, тяхната е и най-ценна. Това е така, защото кръвта на подковообразния рак е от решаващо значение за създаването на ваксини, които са спасили милиони животи, и всичко се свежда до нейното странно оцветяване.

За разлика от богатата на желязо кръв, която тече във вените ни - нашите и на животните, мечоопашатият рак (Limulus polyphemus) има богата на мед кръв, която е ледено синя на цвят.

Снимка 698246

Източник: iStock

На мястото на белите кръвни клетки те имат клетки, известни като амебоцити, които са изключително ефективни при откриване на бактериални ендотоксини. Дори при нива по-малки от една част на трилион амебоцитите могат да предизвикат коагулация, образувайки съсирек около нахлуващите бактерии по начин, който предпазва тялото на това животно от токсини.

Фармацевтичните компании използват тези амебоцити от десетилетия като начин за тестване дали ваксините са свободни от бактериално замърсяване в това, което е известно като тест за лимулусен амебоцитен лизат. Ефикасността на теста означава, че кръвта от този рак достига някъде около 15 000 долара за литър и ако някога сме си слагали ваксина, вероятно има подковообразни раци, на които да бъдем благодарни за нейната безопасност.

Снимка 698248

Източник: iStock

Такъв тест е от решаващо значение, защото в противен случай рискуваме заразяване, което може да навреди или дори да се окаже фатално за всеки човек, който получава конкретна ваксина, което по време на пандемия като COVID-19 би означавало много хора.

Въпреки това търсенето на по-устойчива алтернатива (като синтетичния еквивалент, рекомбинантен фактор C) продължава, тъй като прекомерното използване на тези "раци" би довело до намаляване на популациите им.

Птицата, която може да ни отрови с перата си

Птицата, която може да ни отрови с перата си

Среща се в Нова Гвинея

Докато учените взимат само 30% от кръвта им, преди да ги върнат в океана, се смята, че от 10 до 30% от мечоопашатите раци не оцеляват. За да влошат нещата, се предполага, че женските се размножават по-малко след обезкървяване, което допълнително възпрепятства тяхното възстановяване.

Снимка 698249

Източник: iStock

Он тяхната синя и ценна кръв не е всичко интересно за тези животни. Мечоопашатите раци всъщност не са раци. Те дори не са членове на семейството на ракообразните. Те са свързани с паяците, като част от основното подразделение на членестоноги - Chelicerata. Тази група включва паякообразните и скорпионите, като и двата вида трябва да изхвърлят своя екзоскелет, докато растат. Същото важи и за подковообразните раци, отбелязва IFL Science.