Миналата година палеонтолози откриха останки от изчезнал преди 39 милиона години кит в Перу, който тогава бе определено като най-голямото по размери животно, съществувало някога. Учените изчисляват, че теглото на Perucetus colossus е било между 85 и 340 тона. Но с дължина от само между 17 и 20 метра други техни колеги смятат, че той е бил "невъзможно едър".
Според учени от University of California Davis, въпросните размери на праисторическия кит биха направили съществуването му във водата почти невъзможно. Изплаването му на повърхността на водата и дори оттласкването му от дъното би изисквало огромни усилия и продължително плуване, което пък е голям разход на енергия.
Изследователите смятат, че Perucetus colossus е имал много едри и тежки кости, с което е свързано и голямото му тегло. Но, според техните открития, гръбначният му стълб е недоразвит и няма череп. От намерените останки правят извода, че праисторическият кит има повече прилики с ламантините, известни още като морски крави, които са обитавали сушата преди повече от 60 милиона години, отколкото с днешните китове.
Was Perucetus colossus really the largest creature ever? In a new study scientists insist that it would have been "impossibly dense." via @ScienceAlert https://t.co/J2FrsBYLJH pic.twitter.com/qOaPjsl5jR
— RealClearScience (@RCScience) March 11, 2024
Костите и на двата вида животни са подсилени с допълнително слоеве, които намаляват вътрешните им кухини и увеличават размерите им. Това състояние на костите, известно като пахиостоза, се среща и при други праисторически животни, които обитават водоеми, и им помага да бъдат по-пъргави в придвижването си. По-голямата костна маса компенсира за мазнините и им помага да се задържат по-лесно над повърхността, обяснява Science Alert.
Когато учените изчисляват теглото на дадено изчезнало животно, те вземат предвид както скелета, така и останалата маса. Но за разлика от китовете, които можем да видим днес, при този въпросен изчезнал вид се предполага, че костите тежат много повече от всичко останало.
А американските учени опровергават своите колеги и са категорични, че Perucetus colossus с дължина около 17 метра тежи не повече от 60-70 тона. Дори с възрастта до достигне до 20 метра, теглото му ще нарасне до не повече от 110 тона, което отново е по-малко в сравнение със 160-те тона на синия кит. Затова именно този животински вид, познат научно и като Balaenoptera musculus, си остана най-едрият представител на животинския свят - и преди, и сега.