"Зрелищният българин буквално танцуваше по запазилата се заради ниските температури (-3°C) гладка и твърда писта, където се провалиха почти всички големи имена. Попов караше по обичайния си начин - без да пресмята, спускайки се с всички сили и подскачайки между колчетата, благодарение на ниския си център на тежестта и необичайната сила на краката: той кара малко "ала Хиршер" и много често тази нагласа му е коствала фатални грешки, но този път в Мадона ди Кампильо тя му донесе първата победа в Белия цирк (най-популярното нарицателно за Световната купа, наричана у нас Белия керван)", са точните думи, които използват за Алберт Попов в статията със заглавие "Победата на феномена Алберт Попов" в един от най-известните спортни вестници - италианският La Gazzetta dello Sport. Това, че изданието го сравнява с 8-кратният носител на Големия кристален глобус Марсел Хиршер, си е още едно огромно признаие за Попов.
Фактът, че шастливата вест за България дойде на същия ден - 8 януари, точно 45 години след първата и единствена до снощи българска победа в алпийските ски на Петър Попангелов в баварския курорт Ленгрис, прави победата дори още по-сладка и наистина легендарна.
Истината е, че зад победата на всеки спортист стоят не само убийствени физически тренировки, но и много добра психическа подготовка. За разлика от повечето спортисти обаче, тези в ски дисциплините имат нужда от сняг, за да могат да тренират, което си е особено предизвикателство и от финансова гледна точка.
Източник: GettyImages
За да се стигне до върха в ски състезанията, няма много възможности. За разлика от свободните ски и сноуборд, Международната федерация по ски (FIS) ръководи международните състезания в алпийските ски. Затова трябва да су член на ски клуб, за да се състезаваш в признати състезания, клубът трябва да принадлежи към национална ски асоциация (NSA) и само националните ски асоциации могат да включват състезатели в състезания на Международната федерация по ски.
Да станеш спортисти на най-високото ниво (Световната купа) не става за една нощ и повечето състезатели стигат до там само след години на пътуване по света, опитвайки се да подобрят своите точки за класиране чрез състезания на нива Citizen, Junior, FIS и Continental Cup.
Източник: GettyImages
И се започва от рано. Повечето атлети карат от тригодишни и се впускат в състезанията по точки веднага след като "завършат" детските състезания на Международната федерация по ски, предназначени за развиващи се младежи на възраст 12-15 години и изключително конкурентни. Дори състезатели в категория под 18 години прекарват около 30 дни в пътуване до европейските ледници или до южното полукълбо, за да тренират в зимни условия през лятото. От ноември до март те тренират няколко дни в седмицата и повечето уикенди. Годишните разходи за ски карти, такси за клубове и писти и оборудване могат да достигнат хиляди евро.
Източник: GettyImages
Когато се добавят разходите за лагери, обучение и обслужване, е очевидно защо големите ски нации с добре развити образователни и тренировъчни системи обикновено имат повече кадри с по-добри резултати. Колкото по-високо обаче е нивото, толкова по-големи са изискванията: все повече дни са посветени на тренировки, тестове и състезания. Един топ състезател е на пътя някъде между 180-250 дни в годината. Обикновено имат малко почивка през май и юни.
Източник: Gettyimages
А това, че си в национален отбор не означава непременно, че всички разходи са платени. Много състезатели от Световната купа са принудени да събират пари и да разчитат на спонсори, за да покрият разходите си, които могат да варират от 30 000 евро за тези, които плащат само за присъединяване към отборните лагери, до повече от 100 000 евро за тези без отборна структура, разбираме от Red Bull.
Източник: GettyImages
Въпреки всички тези трудности обаче, Алберт Попов постига тази феноменална победа. Той е на по-малко от три години, когато за първи път влиза в ски обувките. Това се случва на Витоша в ски клуб "Мотен", където Алберт Попов е картотекиран и до днес. И още оттогава знае, че един ден ще стане шампион.
niko-nesh
на 09.01.2025 в 18:41:33 #1Браво Аби! Сега е наред втората. Напред и нагоре!