Париж е познат като градът на светлините и любовта. Но под широките булеварди и красиви сгради се крие тъмен лабиринт, изпълнен с костите на близо шест милиона парижани.

7 забележителни исторически обекта, които вече трудно може да посетим

7 забележителни исторически обекта, които вече трудно може да посетим

Защо се стигна до ограниченията и забраните

Подобно на много други бъзрзо развиващи се и процъфтяващи градове от ранната индустриална епоха, Париж страда редица от проблеми, сред които са бързо разпространяващи се болести и смърт. Обещанието за по-добър живот в големия град води до прииждането на хиляди хора от провинцията. И към края на XVIII в. тази ситуация води до препълнени гробищни паркове.

Според редица сведенията, едно от най-големите парижки гробища Les Innocents буквално е миришело на разлагащи се тела, тъй като теренът му не е бил в състояние да се справи с нуждите, породени от пренаселеността на града. Стига се дори до там, че стена на приземен етаж на частен имот, граничещ с гробището се разцепва под натиска на постоянното копаене в земята и дъждовете, в резултат на което в помещението нахлува поток от полуразложени тела.

В рамките на няколко месеца властите разпореждат затварянето на Les Innocents и няколко други гробища в града заради реалната заплаха за общественото здраве.

Градоначалниците имат план. Решават да използват множеството стари мини и кариери под земята на Париж и да ги превърнат в подземна костница, в която да се съхраняват мъртвите. Така в периода между 1787 и 1814 г. мините са изпълнени с човешки скелети.

Входът на костницата е наречена подобаващо Barrière d'Enfer - "портата на ада". Първоначално скелетите са трупани произволно, но в последствие биват подредени по начина, по който могат да бъдат видяни днес.

Сред 6-те милиона скелетни останки в костницата са открити десетки герои от френската история, включително множество обезглавени фигури от Френската революция като Жорж Дантон и Максимилиан дьо Робеспиер, както и прочути творци като Шарл Перо, известен с написването на  "Червената шапчица", "Пепеляшка" и "Спящата красавица".

Копията на Айфеловата кула по целия свят - от Австралия, през Япония, до САЩ

5 реплики на Айфеловата кула, разпръснати по света

Символът на Париж вълнува всички

Днес парижките катакомби се намират на 20 метра под улиците на града. Само около 1,5 километра от тях моgгат да бъдат посетени от туристи.

Влизането в забранените галерии е незаконно от 1955 г. насам, макар да е известно, че търсачи на силни усещания се спускат дълбоко в лабиринта през скрити входове. Нещо, което крие редица рискове, пише IFL Science. През 2017 г. трима тинейджъри бяха спасени като по чудо от дълбините на катакомбите, след като се лутаха из тях в продължение на три дни.