Когато тренираме, искаме максимално бързо да видим резултатите от усилията, които полагаме. Но постигането им зависи от редица фактори - както колко редовни сме в спортуването, така и дали се храним правилно, а, оказва се, и от някои физиологични особености на организма. Затова и никога не бива да се сравняваме с другите - всичко с тялото ни се случва със свое собствено темпо.
Физическата активност е един от задължителните и ефективни начини да поддържаме желаното тегло. Но се оказва, че някои хора могат да спортуват редовно и въпреки това да свалят килограми бавно и трудно. И това най-вероятно се дължи на един специален протеин PGC-1α или по-точно на липсата на някои негови варианти, които регулират метаболизма и реакцията му на упражненията, които правим.
За да стигнат до този извод, учените от японския Kobe University анализират модели на тела на хора и мишки с цел да установяват как точно влияе въпросният протеин на тренировките и ефектът от тях. И обясняват, че когато тренираме, количеството PGC-1α в скелетните мускули се увеличава. А това води и до увеличаване на гените, които са отговорни за ефективното потребление на енергия. И със задействането на този механизъм получаваме именно този желан ефект.
Източник: iStock
Важно е обаче поясняването, че изследваният протеин има различни варианти - а, b и с. Последните два се различават от първия по това, че тяхното количество се увеличава цели 10 пъти в костните мускули по време на тренировка, докато при първия това не се наблюдава.
И чрез използването на човешки и миши модели се установява, че при тези, при които няма наличие на b и c версиите на протеина, има намален разход на енергия при спортуване и липсва ефект от краткосрочната физическа активност вследствие на по-малкото изгаряне на мазнини по време и след тренировка. А тези, които имат въпросните версии, приемат повече кислород и имат по-малък процент на телесни мазнини, което говори и за по-добре развита мускулатура.
Източник: iStock
Така се оказва, че някои хора, които се хранят и тренират по един и същи начин с други, могат не само да не отслабнат, когато тренират редовно, но дори и да качат килограми, защото просто не изразходват толкова енергия чрез спортуването. И учените поставят акцент именно върху значението на разхода на енергия върху трупането на мазнини, пише Medical News Today.
Откритието насочва изследователите и в нова посока с идеята за разработване на иновативен тип медикаменти, съдържащи въпросните важни версии на протеина PGC-1α с цел контрол на теглото и подпомагане на изгарянето на мазнини и килограми. А генетичната предразположеност, свързана с ефекта от тренировките, води и до съвета, че правилното хранене в някои случаи е по-важно и от спорта по пътя към желаното тяло.