Един от водещите въпроси в медицината е: "Защо още не сме излекували рака?" И това е разбираемо - близо двама от всеки петима от нас се разболяват от рак в някакъв момент от живота си и повечето хора познават някой, който е бил сериозно засегнат от подобно заболяване.

LIFE, д-р Мариела Василева, Българско дружество за борба с рака на гърдата и приложението за жени с рак на гърдата

LIFE – живот с рак на гърдата

Как едно приложение се грижи за жените с рак на гърдата

Краткият отговор на този въпрос е, че заболяването е толкова индивидуално за всеки човек и за всеки вид рак, че е почти невъзможно да таргетираме всичко с едно лечение. Някои видове рак имат сходства и потенциални слабости, но това, което действа при един, често няма ефект при друг. Макар че преживяемостта при рака постоянно се увеличава, вероятно универсалното лекарство ще остане чисто и просто блян.

Сега от Nature разбираме за огромен анализ, наречен TracerX, който проследява 126 недребноклетъчни тумора на рак на белия дроб от 421 пациенти в продължение на девет години, докато техните тумори се развиват и растат. Изследователите взимат биопсии и разглеждат клетъчния им състав, както и как ракът се разпространява в тялото. Както отбелязват от IFL Science, подобно начинание не е правено досега в такъв мащаб.

Снимка 615211

Източник: iStock

Изследователите откриват няколко ключови момента за това как ракът се диференцира и разпространява, както и броя на уникалните клетки в туморите на различни етапи. Първо, агресивните ракови клетки, които се разпространяват в тялото, започват в началото на развитието на тумора. Това може да бъде полезно в ранната борба с тях, за да се предотвратят метастази, в който момент ракът често става труден за лечение.

Д-р Цветелина Великова, "Детският имунитет" и какво разказа лекарката за здрвето на децата и книгата си

Лекарката, която разкрива тайните на детския имунитет

Д-р Цветелина Великова за имунитета на децата и най-големите грешки, които родителите допускат

След това авторите разглеждат кои видове рак е най-вероятно да се появят отново след хирургично отстраняване. Те откриват, че туморите с най-разпространените клетъчни клонинги и най-много генетични разлики са тези, които са най-способни да се появят отново в други части на тялото. Това сочи към възможна нова диагностика за идентифициране на високорискови пациенти.

Снимка 615213

Източник: iStock

И накрая, учените откриват, че ако кръвта на пациент се анализира за фрагменти от туморна ДНК, е възможно да се предскаже повторната му поява 200 дни преди да се подчертае на компютърна томография. А това дава огромно време за започване на превантивно лечение.

Заедно данните могат да се използват за прогнозиране на високорискови тумори и да помогнат за предотвратяването им, но също така показват колко трудна и дори невъзможна е битката, пред която са изправени учените с рака.

Мравките, formica fusca и новото изследване, което показва, че могат да откриват рак

Могат ли мравките да "надушват" рак

Интересно ново откритие

"Не мисля, че ще успеем да измислим универсални лекове. Ако искаме да постигнем най-голямо въздействие, трябва да се съсредоточим върху превенцията, ранното идентефициране на рака и ранното откриване на рецидив", категорични са учените