Ако някога сме гледали състезания по лека атлетика, конни надбягвания или колоездене на закрито, може би сме забелязали, че всички участници се движат в посока, обратна на часовниковата стрелка. Защо това е така и защо това се е наложило като стандарт в световен мащаб?

Тичане - на пътека вкъщи или навън сред природата

Къде да тичаме за видими резултати

Не само времето, но и мястото има значение

Въпреки че традицията не е била непрекъсната, например атлетите от Оксфорд и Кеймбридж са бягали по посока на часовниковата стрелка през 40-те години на миналия век, пътят, обратен на часовниковата стрелка, съществува от дълго време.

Легендата гласи, че състезанията с колесници на стадион Circus Maximus в Рим през VI пр.н.е. традиционно са се провеждали по посока на часовниковата стрелка, докато нещастен състезател на колесници случайно не удря император Нерон.

Снимка 711342

Източник: iStock

Колесничарят е незабавно екзекутиран от Нерон и на следващия ден всички състезания са проведени обратно на часовниковата стрелка. Това може да е било произволно решение, но с времето се е превърнало в традиция, пише IFL Science.

Ръс Кук и 16 хиляди километра из Африка - британецът, който първи в света прекоси с тичане континента

Да те отвлекат, да се изгубиш, но въпреки това да пробягаш над 16 хиляди километра из Африка

Тичай, Ръс, тичай

Освен това се предполага, че хората със силна дясна ръка, които са мнозинство от световното население, намират за по-интуитивно да тичат на обратно. Да сложим десния си крак напред и да се наведем при завой в тази посока е по-удобно и дава повече сила и баланс, отколкото ако тичаме по стрелката на часовника, считат физиците.