Едва ли сме се замисляли, че въпросът "На колко години си?" може да има повече от едни отговор. Но в Южна Корея можем да получим цели три различни отговора. И това е така, защото в страната има точно три различни начина за отчитане на възрастта.
Тази особеност обаче може скоро вече да не съществува, тъй като новият президент на Южна Корея иска да остави валидна само една от системите и това да бъде международната, която е приета във всички останали страни по света. В случай че предложението бъде прието, южнокорейците ще се подмладят с поне една година.
Международният начин за отчитане на възрастта (който също важи в Южна Корея) e този, при който отброяването на годините ни започва от 0 -годишна възраст. И така всяка година, на рождения ни ден ставаме с една година по-големи.
В Южна Корея обаче съществуват и още два начина за отчитане на възрастта на хората.
Според единия от тях бебетата също се раждат на 0-годишна възраст, но стават с една година по-големи на всеки 1-ви януари, независимо от датата, на която всъщност е рожденият им ден.
Източник: iStock
Другият пък е традиционният метод на "корейската възраст", който е най-често използваният в страната. При него всяко бебе, което се роди, вече се счита, че е навършило една година и след това отново става с една година по-голямо на всеки 1-ви януари, независимо от действителната си рождена дата.
Това означава, че дете, родено в 23:55 ч. на 31-ви декември, ще навърши две години пет минути по-късно. Особен е този метод, вероятно затова и Южна Корея се смята за единствената държава, в която възрастта все още се отчита по него.
Той обаче е на път да се промени заради искането на президента Юн Сук-йол международният начин да остане единствен и в Южна Корея. По думите му различните изчисления на възрастта причиняват много объркване, както и "ненужни социални и икономически разходи".
И въпреки че новото предложение се приема добре от много хора, има и скептици, които се съмняват, че то ще бъде прието. А причината за това - в Южна Корея вземат доста насериозно възрастта и отчитането ѝ.
От BBC напомнят, че подобна политика за промяна на възрастовата система е била предложена през 2019 г., като и отново миналата година, но и двата опита така и не успяват да бъдат превърнати в закон.