Знаем колко е важно да пием достатъчно количество вода, за да бъдем здрави, красиви и енергични. Но дори с нея е лесно да превърнем ефекта в дефект, ако в желанието да си направим добро, прекалим с приетото количество.
Прехидратацията е не по-малко вредна от дехидратацията. Консумацията на прекалено много вода може да доведе до състояние на водна интоксикация (хипонатиемия), което се характеризира с прекалено ниски нива на натрий в кръвта. А това предизвиква и сериозни усложнения както при малките деца, така и при възрастните хора.
Като основна препоръка за дневен прием на вода се смята осем чаши или два литра. Ако приемаме повече на брой кофеинови напитки, всяка от тях върви с още чаша вода над нормата. А ето ги и признаците, че вероятно прекаляваме с хидратацията.
![Снимка 482724](https://webnews.bg/uploads/images/24/2724/482724/640x.jpg?_=1591622935)
Източник: iStock
Навсякъде и по всяко време
Ако не се разделяме с шишето с вода през целия ден, то има голям шанс да пием повече, отколкото е необходимо. Непрекъснатото пиене на вода намалява значително нивата на натрий в организма, което предизвиква набъбване на всички клетки в него, включително и в мозъка, където не е препоръчително да се стига до този ефект.
Жажда
Тя е естествен механизъм, с който тялото ни подсеща, че трябва да пием вода. Някои твърдят, че когато вече усетим жажда, значи сме започнали да се дехидратираме.
Но има и друга позиция - че щом можем да живеем по-дълго без храна, отколкото без вода, значи тялото ни много добре знае кога да си поиска от живителната течност. Затова можем да се оставим на инстинкта си да ни води.
![Снимка 482725](https://webnews.bg/uploads/images/25/2725/482725/640x.jpg?_=1591622942)
Източник: iStock
Урина
Консумацията ни на вода се отразява пряко на цвета на урината. Оптималният вариант е тя да е бледожълта на цвят. Но ако е станала почти напълно прозрачна, това е сигурен знак, че прекаляваме с хидратацията.
Освен това, ако посещаваме прекалено често тоалетната, дори и през нощта, също вероятно пием повече от препоръчителното дневно количество вода. За нормално се смята да ходим до тоалетната по малка нужда между шест и осем пъти на ден. Ако при нас бройката надвишава 10, нищо чудно да прекаляваме с хидратацията, пише The Healthy.
Гадене и повръщане
Ако водата, която сме приели за ден, е прекалено много, бъбреците ни ще се опитат да се отърват от излишната течност. Така започваме да задържаме вода и да се подуваме, а може да се стигне и до гадене, повръщане и диария.
![Снимка 482733](https://webnews.bg/uploads/images/33/2733/482733/640x.jpg?_=1591625418)
Източник: iStock
Главоболие
То е характерно както за дехидратацията, така и за прехидратацията. Във втория случай се предизвиква от намалените нива на натрий в кръвта и увеличаването на клетките в мозъка, което води до напрежение.
Умора
Бъбреците ни отговарят за филтрирането на цялата вода, която приемаме. И когато им дадем прекалено много работа, голяма част от енергията ни отива в този процес. Затова нищо чудно да нямаме сили да извършим обичайните си ежедневни задължения.
Мускули
Всичко в тялото е въпрос на баланс. А многото вода нарушава баланса на електролити, което може да доведе до мускулни схващания и крампи. Ако сме активно спортуващи, със сигурност се нуждаем от повече течности, но все пак не бива да забравяме, че и много хубаво не е на хубаво.